Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Şatıroğlu’ndan Borsa için Millet İttifakı Senaryosu

Borsa İstanbul’da belirsizlikle şekillenen süreçte kaygılarken gözler seçime odaklandı. Uzmanın beklentisi ve önerisi ne? İşte detaylar;
Şatıroğlu’ndan Borsa için Millet İttifakı Senaryosu
HABER GİRİŞ

Seçimin şekillendirdiği ortamda oldukça gergin geçen Borsa İstanbul haftaya pozitif puanla başladı. Günlük yüzde 3 artışla 4541 puanda seyreden BIST 100’ün bu hafta sergileyeceği performans oldukça merak ediliyor. Analistler ve ekonomistler beklentilerini paylaşmaya devam ediyor.

Yatırımcıların yakından tanıdığı isim Tunç Şatıroğlu, sosyal medya üzerinden borsanın mevcut durumunu seçimle ilişkilendirerek tahminlerini paylaştı. Şatıroğlu, seçime 1 hafta kaldığını, geçmiş seçimlerde son haftada çok aşırı hareketler olmadığını söyledi. Ancak bu seçimin daha farklı olabileceğini belirtti.

Borsada mevcut pozisyonların korunduğunu, yeni pozisyonların pek fazla açılmadığını aktardı. Uzman, millet ittifakının kazanabileceğini ve Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun ilk turda galip geleceğini düşünenlerin risk içeren bir strateji uygulayabileceğini paylaştı.

Kılıçdaroğlu’nun kazanması halinde yurt dışından yatırım gelme ihtimalinin oluştuğunu, borsa özelinde şu anda uzun süredir yurt dışından para girişi gerçekleşmediğini ifade etti.

Naci Ağbal’ın görevden alınmasıyla bir kısım yatırımın borsadan çıktığını, çıkanların da “Erdoğan iktidar olduğu sürece borsaya yatırım yapmayacağız” dediğini dile getirdi.

GCM Yatırım Banner

“Yükseliş Olabilir”

İlk turda Kılıçdaroğlu’nun kazanması durumunda bu ayrılan yabancı yatırımcıların gelmesiyle borsada kısa sürede bir yükseliş görülebileceğini kaydetti.

Şatıroğlu, “Seçim ikinci tura kalırsa seçimler derinleşebilir. Birinci turda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın tekrar kazanması durumunda zaten böyle bir yükseliş beklemiyoruz.” ifadelerini kullandı.

Yabancı Gelirse Ne Olur?

Uzman, yabancının Borsa İstanbul’a gelmesi durumunda güzel bir yükseliş olacağını, fakat hakkında sürekli rapor yazılan, hakkında sürekli rapor yazılan ve piyasa değeri açısından büyük olan şirketlerin tercih edilebileceğini belirtti.

Abdullah Gül’ün başbakan olduğunda yüzde 25 yüzde 30’luk bir yükseliş olduğunu hatırlattı.

İktidarın değişmesi durumunda muhalefetin ekonomi yönetiminin çok güçlü olduğunu, Ali Babacan’ın ittifakta olduğuna dikkat çekti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın