Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Corvette Hayranları Buraya! 1978 Model 6 Km’deki C3 Stingray Satılıyor!

Corvette'nin Indy Pace aracı C3 Stingray'in yıllarca saklanmış bir örneği açık artırma ile satılıyor.
Corvette Hayranları Buraya! 1978 Model 6 Km’deki C3 Stingray Satılıyor!
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Indy 500, yarış tipi olarak zaten ikonikleşmiş olsa da kabul ettiği hızlı yarış arabalarının sonraki yaşamlarına da müdahale ediyor. 1911’den bu zamana kadar her yıl farklı, liderlik etmek isteyen araçları yarıştırıyor. Otomotivde uzunca zamandır, Indy 500 pace olarak kullanılan ve sonradan efsaneleşen onlarca otomobil sayılabilir.

Şu var ki, listeye Corvette C3 Stingray ile başlarsak işin rengi değişecektir. Rastladığımız bu Indy 500 Corvette örneğinin GAA Klasik Otomobiller sitesinde satılık olduğunu gördük. Ve bizi gerçekten şaşırtan kısmı da kilometre sayacında 4 mil yani 6.5 km yazması!

1978 yılından bu kadar temiz kalmış otomobile rastlamak zordur.

Satılık Chevrolet Corvette C3 StingrayAşırı havalı araba mı istiyorsunuz? 21. yüzyılda dahi bilgisayar arka planına koyulup, dakikalarca izlenecek bir otomobili ortaya çıkarmak kolay değildir. Chevrolet efsanesinin C3 Stingray‘ı gayet canlı ve sıfır halde duruyor. Ayrıntılarda verilmemiş olsa bile modelin iklim kontrollü bir ortamda saklandığını düşünüyoruz. Keza boyadaki canlılık bu denli korunamazdı.

Ödüllü aracın orijanalliğinin korunmasına son derece dikkat edilmiş.

Satılık Chevrolet Corvette C3 Stingray Profil Çıkartmalar LastikIndy 500’e katılacak araçlar tek seferlik de olabiliyordu, standart seri üretimde. 1978 model bu Stingray, standart bir C3’ten farklı olarak imal edildi. Chevrolet planlarına göre 300 birim olarak projelendirilen modelin, markanın sahip olduğu 6.200 bayinin 1’er adet satabilmesi için 6.502 örneği bantlardan çıkartılmış.

Biraz tarih yolculuğu yaptığımızda Corvette C3 Stingray’ın 13.653 dolar, bugünün kuruyla 53.626 dolar başlangıç fiyatının koyulduğunu öğrendik. Açıkçası o zaman için bile iyi paralara satılmış.

GCM Yatırım Banner
Satılık araç hakkında detaylar çok az verilse de onun sivri burunlu, kavisli çamurlukları her şeyi anlatıyor.

Satılık Chevrolet Corvette C3 Stingray Arka Görünüm“Offical Pace Car” ve altındaki küçük çıkartma yazıları durduğu gibi, lastiklerin üzerindeki Good Year yazıları da silinmeden kalabilmiş.

Siyah-gri kaporta renginin üzerinden geçen kırmızı şeritlerin araca kattığı ahenk ve ducktail tarzı rüzgarlığın duruşu, havalı olması için yeterli.

Kokpitinin dış karoserinden daha ilginç olduğunu söyleyebiliriz.

Satılık Chevrolet Corvette C3 Stingray KokpitGörüldüğü üzere beyaz deri koltukların, direksiyonun ve bazı aksamların poşetleri çıkartılmamış. Rüya otomobilin, krem kadife taban döşemeleri, kapı eşikleri ve torpidosu ilk günkü parlaklığını yansıtıyor.

Teknik verileri hakkında vereceğimiz rakamlar 70’li yıllar C3 Stingray’ındır.

Satılık Chevrolet Corvette C3 Stingray MotorSatış sitesinde belirtilmediği için Corvette’nin o yıllarda kullandığı ve otomatik aktarımlı versiyonun verilerini sizlere aktaracağız. C3’ün altında 5.7L bir V8 yatmakta. Karbüratör motorun ürettiği güç 213 ps ve torku 346 nm. 3 ileri vitesli şanzımanla yapılan aktarımlar sonucunda tahmini kalkış süresi 9 saniye civarlarında.

Açık artırmaya sokulan ve ender bulunacak Corvette’nin 50.000 doların üzerinde bir fiyata satılması bekleniyor. Cuma günü biteceği söylenen satışın sonunda alacak kişi, kendini çok şanslı hissedecektir. Peki, sizin 70’li yıllardan kalan ve sadece 6.5 km olan bir spor aracınız olsa satar mıydınız?

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.