Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

SASA’nın 20 Milyar Dolarlık Yatırımı Bürokrasiye Takıldı

Yakın zamanda sermaye artırım haberiyle gündeme gelen Sasa Polyester Sanayi A.Ş., bu kez dev yatırımıyla adından söz ettirdi. Detaylar haberde;
SASA’nın 20 Milyar Dolarlık Yatırımı Bürokrasiye Takıldı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Sermaye artırımı için Sermaye Piyasası Kurulu’ndan (SPK) bu hafta onay alan Sasa Polyester Sanayi A.Ş.’nin atılım isteği sürüyor. Erdemoğlu Holding ve SASA Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Mehmet Şeker, 20 milyar dolarlık yatırım yapma hazırlığında olduklarını paylaştı.

Adana’nın Yumurtalık ilçesindeki limanda 2.5 milyon tonluk PP (polipropilen) tesisinde yatırımlara başlamak için bürokrasiyi beklediklerini açıkladı.

Ekonomim’e konuşan Şeker, 11 milyon metrekare alana sahip limanda, tesislerin başlaması için bölgenin ‘özel endüstri bölgesi’ ilan edilmesi gerektiğini belirterek şöyle konuştu:

“Devletten Yumurtalık’taki araziyi almamızın üzerinden iki seneden fazla zaman geçti. Hala bunlarla uğraşıyoruz. Devletin bu konuda çok ciddi tedbir alması, yatırımcının önünü açması lazım. Çin’de bir PTA tesisi 24-25 ayda tamamlanıp üretime başlıyor, biz bu sürede gerekli izinleri dahi alamıyoruz.”

Sadece Adana’daki arazilerinde yaklaşık 3.2 milyar dolarlık yatırım yaptıkları notunu düşerek, “Bunların tamamını bu sene içinde bitirerek üretime geçireceğiz” diye konuştu. Bundan sonraki 10 yıllık yatırımların ise Yumurtalık’ta olacağı bilgisini paylaştı.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın