Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

SASA’dan Büyük Yatırım: İki Dev Tesis Yolda

SASA Polyester bu yılın sonuna kadar Saflaştırılmış Tereftalik Asit ve elyaf tesislerini hayata geçirmeyi planlıyor. Detaylar haberde...
SASA’dan Büyük Yatırım: İki Dev Tesis Yolda
HABER GİRİŞ

Adana’da faaliyet gösteren SASA Polyester, Erdemoğlu Holding bünyesinde yaptığı yatırımlarını sürdürüyor. Şirket, elyaf ve polyesterin ham maddesi olan Saflaştırılmış Tereftalik Asit (PTA) üretimini de içeren Türkiye’nin son yıllardaki en önemli sanayi tesislerinden birini hayata geçirmeye hazırlanıyor.

Erdemoğlu Holding Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Erdemoğlu, Kahramanmaraş merkezli depremlerin yıldönümünde, açıklamalarda bulundu. Adana’nın merkezinin depremlerden fazla etkilenmediğini dile getiren Erdemoğlu, Hatay, Kahramanmaraş, Adıyaman ve bazı ilçelerde durumun çok farklı olduğunu söyledi.

Erdemoğlu, depremin ardından riskli gördükleri için DMT tesisini tedbir amaçlı geçici olarak 3 ay süreyle kapattıklarını belirtti.

Erdemoğlu yatırımlarını ertelemediklerini belirterek, “Yıllık 1 milyon 750 bin ton PTA (Saflaştırılmış Tereftalik Asit) tesisimiz 6. ayda faaliyete geçecek. Arkadaşlarımız canla başla çalışıyor. Hatta şunu söyleyebilirim. Şu anda bile günde 9 bin insan gece gündüz montajı hızlı şekilde tamamlamaya çalışıyor.” açıklamasında bulundu.

İkinci ilave elyaf tesisinin bu yılın sonunda faaliyete geçeceğinin bilgisini veren Erdemoğlu, 350 bin tonluk yeni cips tesisleri olduğunu, onun da bu yılın sonunda ya da gelecek yılın ilk çeyreğinde faaliyete geçirmeyi planladıklarını söyledi.

GCM Yatırım Banner

Şirket geçen yılın son çeyreğinde borsadaki güçlü performansı ile dikkat çekmişti. SASA hisseleri Ekim 2023’te 82 dolara kadar çıkarak rekor kırmıştı. Hisse senedi bu takip eden günlerde kayıplarını artırdı ve bu haftaki kapanışta 39,44 dolar seviyesindeydi. (AA)

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.