Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

SASA Hisseleri 935 Milyon Dolarlık Yatırım Anlaşması Haberiyle Rekor Kırdı

Kasım ayında İspanyol şirket ile Adana’daki üretim tesisi kurulumu için iyi niyet anlaşması yapan SASA, söz konusu sözleşmeyi tamamlarken, şirket hisseleri tavan yaptı.
SASA Hisseleri 935 Milyon Dolarlık Yatırım Anlaşması Haberiyle Rekor Kırdı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

SASA Polyester Sanayi A.Ş. ile Tecnicas Reunidas arasında PTA Üretim Tesisi yatırımı kapsamında iş sözleşmesi imzalandı.

Kamuyu Aydınlatma Platformu’nda yapılan açıklamaya göre 2023 yılının Şubat ayında devreye girmesi planlanan tesiste, yılda 1,5 milyon ton üretim yapılması hedefleniyor. Şirket hisseleri bu gelişme sonrası rekor kırdı.

935 milyon dolarlık yatırımın kurulumu için ilgili şirket ile 23 Kasım 2020’de iyi niyet anlaşması imzalanmıştı.
SASA Hisse Tavan Yaptı
Kaynak: Piyasa.Paratic.com

KAP’ta yapılan son duyuruda; “Yatırım bedeli yaklaşık 935.000.000 USD olan ve 1.500.000 ton/yıl üretim kapasitesine sahip, SASA Adana yerleşkesinde gerçekleştireceğimiz PTA Üretim Tesisi Yatırımı kapsamında; şirketimiz ile TECNICAS REUNIDAS arasında tesisimizin anahtar teslim olacak şekilde kurulması için mühendislik, satın alma ve montaj hizmetlerini kapsayan sözleşme bugün taraflarca imzalanmıştır.” açıklamasına yer verildi.

Şirketin borsada işlem gören hisseleri, söz konusu gelişmenin duyurulmasının ardından rekor seviyeye yükseldi. SASA hisseleri Perşembe günü önceki kapanış seviyesine yakın bir açılış yaptı.

İşlemlere 29,98 liradan başlayan şirket hisseleri saat 13:00’te 32,1 TL ile günün en yükseğini gördü. Bu seviye aynı zamanda tüm zamanların en yükseği olarak kaydedildi. Hemen ardından kazancının bir kısmını veren hisseler, saat 14:54 itibarıyla %3,54 değer kazancıyla 31,02 liradan işlem görüyor.

GCM Yatırım Banner
SASA hisselerinin günlük fiyat ortalaması 31,06 TL oldu.
En Çok İşlem Gören Hisseler
Kaynak: Bloomberg HT

Yıllık bazda yatırımcısına %210 ile hatırı sayılır bir kazanç sağlayan şirket hisseleri, bu süre zarfında en düşük 4,87, en yüksek 32,1 lirayı gördü. Haftalık bazda bakıldığında en düşük 26,84 aylık en düşük 22,64 lira seviyelerinin gerçekleştiğini görmekteyiz.

Bugün borsada en çok işlem gören şirket hisseleri arasında ilk sırada Koza Altın İşletmeleri A.Ş. (KOZAL), ikinci sırada Emlak Konut Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı A.Ş. (EKGYO), üçüncü sırada ise Sasa Polyester yer alıyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.