Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Sasa Hisseleri İspanyollarla Yapılan Anlaşma Sonrası Rekora Yaklaştı

Sasa Polyester, Adana biriminde kurulacak olan tesisin anahtar teslimi kurulumu için İspanyol Tecnicas Reunidas ile iyi niyet anlaşması imzaladı. Şirket hisseleri %2’den fazla yükseldi.
Sasa Hisseleri İspanyollarla Yapılan Anlaşma Sonrası Rekora Yaklaştı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

SASA Polyester Sanayi A.Ş. Kamuyu Aydınlatma Platformu’na (KAP) yaptığı açıklamada 935 milyon dolarlık yatırımının kurulumu için iyi niyet anlaşması imzalandığını bildirdi. Yılda 1,5 milyon ton kapasiteye sahip PTA üretim tesisi için söz konusu anlaşma İspanyol Tecnicas Reunidas şirketiyle yapıldı.

Sasa Polyester hisseleri İspanyollarla yapılan iyi niyet anlaşmasının ardından yükselişe geçti.
Sasa Polyester Hisseleri 17,64'e Yükseldi
Kaynak: Piyasa.Paratic.com

Yapılan açıklamaya göre Adana tesislerinde yapılacak olan kurulum satın alma, mühendislik ve montaj çalışmalarını kapsıyor. Anahtar teslimi yapılacak olan tesislerin 2023 yılında faaliyete geçmesi bekleniyor.

Son beş yılda hayata geçirdiği yatırımlarla alanında Avrupa’nın en büyükleri arasına giren Sasa Polyester, çalışmalarıyla ülkenin cari açığının azaltılmasına da katkıda bulunuyor.

Yapılan iyi niyet anlaşması SASA hisselerine pozitif yansıdı. Güne 17,25 liradan başlayan şirket hisseleri, açılış sonrasında 17,64’e kadar yükseldi. Saat 12:15’te %1,98 artıda 17,54 liradan işlem görüyor. SASA hisseleri haftalık bazda yatırımcısına %1,92 oranında getiri sağlarken, yıllık %174 pozitif bölgede hareket ediyor.

Piyasa değeri 14,5 milyar TL olan şirketin hisse fiyatının aylık ortalaması ise 17,41 seviyesinde. Yıllık bazda en düşük 4,87, en yüksek 17,84’ü kaydettiği bilgisi göz önünde bulundurulduğunda, şu sıralar yılın en yükseğine yaklaştığını söyleyebiliriz. Hatta bu seviye aynı zamanda tüm zamanların en yükseğine eşit.

GCM Yatırım Banner
Türk Telekomunikasyon A.Ş. (TTKOM) hisseleri ise Fitch Ratings’in pozitif değerlendirmesinin etkisinde.
TTKOM Hisseleri Pozitif
Kaynak: Piyasa.Paratic.com

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, Türk Telekom’un notunu yükselttiğini bildirdi. Kurum, Türk Telekom’un uzun vadeli ulusal notunu “AA+”dan “AAA”ya yükseltirken, yerel para birimi notunu (IDR) teyit ederek, görünümü “negatif”ten “durağan”a revize etti.

Söz konusu yıllık değerlendirmenin şirketin güçlü performansını yansıttığını ifade eden Türk Telekom Üst Yöneticisi (CEO) Ümit Önal, yatırımcıların ve ülkenin yararına işler yapmaya devam edeceklerini dile getirdi.

Haftaya 8,18’den başlayan Türk Telekom hisse fiyatı 8,29’a kadar yükseldi. Şu dakikalarda %0,37 değer kazancıyla 8,13 liradan işlem görüyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.