Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Santral Yatırımını Duyuran Enerji Devinin Hisseleri Pozitif Bölgede

Yenilenebilir enerjide tam gaz ilerleyen Aksa Enerji Üretim A.Ş.’den depolamalı rüzgar ve güneş enerjisi santrali yatırımına dair açıklama geldi. Detaylar haberde;
Santral Yatırımını Duyuran Enerji Devinin Hisseleri Pozitif Bölgede
HABER GİRİŞ

Aksa Enerji Üretim A.Ş., depolamalı rüzgar ve güneş enerjisi santrali yatırımı hakkında Kamuyu Aydınlatma Platformu’ndan (KAP) bildirimde bulundu. Geçen yıl Ekim ayında Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’na (EPDK) yapılan başvurular hakkında bilgi veren şirket, yüzde 100 bağlı ortağı bulunan Aksa Yenilenebilir Üretim A.Ş.’nin müstakil elektrik depolama tesislerine dair açıklama yaptı.

Söz konusu tesislerin ön lisans başvurusunun değerlendirme sürecinde ilerleme kaydedildiği ve EPDK ile paylaşılan projelere ek olarak depolamalı güneş ve rüzgâr enerji santral başvurularının da yapıldığı kaydedildi.

Açıklamada, “Ön lisans başvurularımız kapsamında EPDK tarafından, Mersin’de 100,08 MW, Manisa’da 82,16 MW, Afyonkarahisar’da 110,76 MW, Balıkesir’de 118,04 MW ve Eskişehir’de 140,91 MW’a ek olarak, Kayseri’de 88,96 MW depolamalı rüzgâr enerji santrali ön lisansımız onaylanmıştır” denildi.

Sürdürülebilir yüksek büyüme hedefine odaklanıldığı belirtilen açıklamada, Aksa Enerji’nin üretim portföyünü kaynak çeşitliliği ile zengin tuttuğu ifade edildi.

Aksa Enerji Hisse 4-11-2023
Kaynak: Paratic Piyasalar

Şirket yenilenebilir enerji yatırımlarına odaklanırken, AKSEN kodlu hisselerde yeşil enerji hedefinin aksine kırmızı mumlar kendini göstermişti.

GCM Yatırım Banner

Yıllık kaybı yüzde 30’a yakın olan AKSEN, aylık yüzde 5 oranında düşüş yaşadı. Son günlerde ise toparlanma gösteren hisseler pozitif bölgede kalmaya çalıştı.

AKSEN, TSİ 14.09 itibarıyla sınırlı bir yükseliş göstererek 34,36 liradan işlem gördü. Yıl içerisinde 46 lira seviyesine kadar tırmanan hisselerde 26 lira destek noktası oldu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.