Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Sandıktan Ailelere Düzenli Gelir Sigortası Çıkacak

Seçime 1 aydan az zaman kala ittifakların seçim vaatlerine göre halkın kazanımları netleşmeye başladı. Her iki kutup da vaatlerini çeşitli tutmaya çalışırken, ortak payda aile sigortası oldu.
Sandıktan Ailelere Düzenli Gelir Sigortası Çıkacak
HABER GİRİŞ

14 Mayıs günü yapılacak tarihi seçimlerden önce Cumhur ve Millet İttifakları sosyal politikalara yoğunluk verdi. Siyasilerin odaklandığı son seçim vaadi aile sigortası oldu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, geçen yıl yürürlüğe giren Aile Sosyal Destek Programını (ASDEP), Gelir Tamamlayıcı Aile Destek Sistemi olarak revize edeceğini duyurdu.

Ailelerin ekonomik güvence altına alınması için hayata geçirilecek olan paketin içeriğini 2011 yılında kamuoyuyla paylaşan Millet İttifakı’nın Cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu ise Aile Destekleri Sigortasını (ADS) ile kişinin tüm yaşamının sosyal güvence altına alınmasını taahhüt etti.

Her ailenin asgari gelir güvencesine sahip olmasını ve bu uygulamanın başka ülkelerde yürürlükte olduğunu savundu.

Bayramın ikinci günü sosyal medya hesabı üzerinden paylaştığı videoda ADS’yi bir kere daha tanıtan Kılıçdaroğlu, ev hanımlarının sosyal güvence altına alınacağı sözünü verdi.

Faiz için hassasiyet sahibi olanların da düşünüldüğü ve bu kapsamda ödemelerin katılım bankalarında açılacak altın hesabına yatırılacağını söyledi.

GCM Yatırım Banner

Millet İttifakı’nın Vaadinin İçeriği Ne?

ADS için Aile Destekleri Sigortası Kurumu kurulacak, aile özelinde destekler verilecek ve hanede bulunan engelli/yaşlı/öğrenci/çocuk sayısına göre ailenin geliri hesaplanacak.

Evde bulunan öğrenciye öğrenim hayatı boyunca burs ve ücretsiz yurt imkanı tanınacak. Destekten yalnız yaşayan kişiler de yararlanabilecek.

Ev hanımlarının yanı sıra boşanan kadınlar da ADS’den faydalanabilecek. Bu kapsamda ev kirası, eşya gideri ve çocuk bakım ihtiyaçları için sigortadan faydalanılabilecek.

Cumhur İttifakı’nın Vaadinin İçeriği Ne?

Kılıçdaroğlu, iktidar değişikliği olduğunda sosyal yardımların kesilmeyeceğini aksine vatandaşların popülist olmayan projelere kavuşacağını savunurken, Cumhur İttifakı mevcut politikalarını iyileştirmeye yöneldi.

AKP iktidarı, ailelere çocuk sayısına göre 850 ila1250 lira arasında ödeme yaparken şimdiye kadar 3,4 milyon haneye toplam 26,1 milyar liralık destekte bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, geçen hafta yaptığı duyuruda belirli gelir düzeyinin altında kalan haneler için Aile Bazlı Vatandaşlık Maaşı uygulamasının başlatılacağını açıklamıştı.

Bu kapsamda gelirden en az pay alan nüfusun desteklenerek gelir dağılımı adaletini sağlanması amaçlanıyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın