Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Sanayi Üretiminde Son 2 Yılın En Zayıf Artışı

TÜİK, ekonominin temel ayaklarından biri olan sanayi sektörüne dair aylık gelişmeleri yayımladı. Sanayi üretimi Ağustos'ta beklentilerin altında kaldı.
Sanayi Üretiminde Son 2 Yılın En Zayıf Artışı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Ekonomik veri ajandasının yoğun olduğu haftanın üçüncü işlem gününde, Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) açıkladığı önemli raporlar arasında sanayi üretimi de yer alıyor. Açıklanan verilere göre sanayi üretim endeksi Ağustos ayında, bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 1 oranında artış gösterdi.

2020 yılının Haziran ayında yüzde 0,1 oranında artış olmuştu. Böylelikle bugün açıklanan yıllık artış oranı 27 ayın en zayıf artışı olarak kaydedildi. Piyasanın  beklentisi ise yüzde 2,7 civarında artış olmasıydı.

Sanayi üretimi Temmuz’da, yıllık bazda yüzde 2,4 oranında artarken, bir önceki aya kıyasla yüzde 6,2 oranında düşüş göstermişti. Geriye dönük değişimlere bakıldığında, 2021 yılının Nisan ayında yıllık artış oranı yüzde 66’lara kadar çıktı.

Daha sonra kademeli bir düşüş gösteren sanayi üretimi 2022 yılının başlarından itibaren sektörde bozulmanın başladığını işaret etti. Özellikle de Rusya ile Ukrayna arasında yaşanan savaşın getirdiği tedarik sıkıntısı ve hammadde maliyetlerindeki artış, sanayi üretiminde zayıflamaya yol açtı.

Sanayi Üretimi Aylık Bazda Yüzde 2,4 Arttı

Sanayi Üretimi Aylık Bazda Yüzde 2,4 Arttı
Kaynak: TÜİK

Ana ve alt sektörlerde yıllık değişimlere bakıldığında imalat sanayinde yüzde 2,2, dayanıklı tüketim mallarında yüzde 8,2, dayanıksızlarda yüzde 9,4, sermaye malında yüzde 3,6, düşük teknoloji grubunda yüzde 3,8, orta yüksek teknoloji grubunda yüzde 6,6 ve yüksek teknolojide yüzde 1,8 oranında arttı.

GCM Yatırım Banner

Madencilik ve taşocakçılığı sektöründe üretim yıllık bazda yüzde 12,4 ile en fazla düşüşe imza atarken, onu yüzde 4,3 ile ara malı, yüzde 3,5’le elektrik, gaz ve buhar, yüzde 3,4’le orta düşük teknoloji ürünlerin üretimi ve yüzde 2,2’yle enerji izledi.

Tüm sektörler toplamında sanayi üretimi aylık bazda yüzde 2,4 arttı. Ana sektörlerden madencilik ve taşocakçılığı yüzde 3,9 azalırken, imalat sanayi yüzde 2,7, elektrik, gaz ve buhar yüzde 2,8 arttı.

Alt sektörlerde en fazla artış yüzde 6,1’le dayanıklı tüketim mallarında meydana geldi.

Ara malında üretim artış oranı yüzde 0,5, dayanıksız tüketim malında yüzde 4,1, enerjide yüzde 1,4, sermaye malında yüzde 4,4, düşük teknoloji grubunda yüzde 2,3, orta düşükte yüzde 2 ve orta yüksek teknoloji grubunda yüzde 5,7 oldu. Yüksek teknolojili ürünlerde üretim ise bir önceki aya kıyasla yüzde 3,5 azaldı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın