Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Sanayi Üretiminde Sert Düşüş Durdu

TÜİK, Mayıs ayının sanayi üretim endeksini paylaştı. Raporda, sanayideki üretimin yıllık bazda düşüş eğiliminde olduğu ancak aylık yükseliş gösterdiği görüldü.
Sanayi Üretiminde Sert Düşüş Durdu
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Mayıs 2024 döneminin sanayi üretim endeksi raporunu paylaştı. Nisan ayında sert düşüş gören endeks Mayıs ayında yıllık olarak gerilemeye devam etti.

Nisan ayında yıllık bazda yüzde 0,7 oranında düşüş gösteren sanayi üretim endeksi Mayıs ayında yüzde 0,1’lik düşüş gördü.

Sanayi üretiminde aylık düşüş ise durdu. Nisan’da aylık bazda yüzde 4,9 azalan endeks Mayıs ayında yüzde 1,7 arttı.

Sanayi Üretim Endeksi Mayıs 2024
Kaynak: TÜİK

Sanayinin alt sektörleri incelendiğinde; Mayıs ayında madencilik ve taş ocakçılığı sektörü endeksi yıllık yüzde 2,2 arttı. İmalat sanayi sektörü endeksi yüzde 0,4 düşerken; elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi yüzde 0,9 yükseldi.

Aylık değişimler ele alındığında madencilik ve taş ocakçılığı sektörü endeksi yüzde 3,9 azalırken; imalat sanayi sektörü endeksi yüzde 2,1, elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi yüzde 1,0 arttı.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.