Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Sanayi Üretimi Nisan’da Beklenti Üstü Arttı

TÜİK verilerine göre sanayi üretimi Nisan'da beklentilerin üzerinde artış kaydetti. Aylık bazda ise önceki düşüşün ardından değişim olmadı. Detaylar altta;
Sanayi Üretimi Nisan’da Beklenti Üstü Arttı
HABER GİRİŞ

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Nisan ayına ilişkin sanayi üretim istatistiklerini açıkladı. Günün beklenen verilerinden sanayi üretimi Nisan’da yıllık bazda yüzde 10,8 oranında arttı. Beklenti yüzde 8 artış yönündeydi. Aylık bazda ise değişim göstermedi.

Mart ayında sanayi üretimi yıllık bazda yüzde 9,6 artarken aylık bazda yüzde 1,8 azalmıştı.

Nisan’da sanayinin alt sektörlerinden en yüksek artışı yüzde 11,9’la imalat sanayi sektörü endeksi kaydetti. Ardından yüzde 7,4 artan madencilik ve taşocakçılığı endeksi geldi.

Sanayi Üretimi Nisan'da Arttı Aylık Değişim Yok
KAYNAK: Twitter

Buna karşılık elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksinde yüzde 0,4 azalma kaydedildi. Aylık değerlendirmede Nisan’da en çok artan ise yüzde 3,4 ile madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi oldu.

İmalat sanayi sektörü endeksi yüzde 0,1 ile küçük bir artış kaydederken elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksinde yüzde 3,3 azalma görüldü.

GCM Yatırım Banner

Yıllık bazda ara malı, dayanıklı tüketim malı, dayanıksız tüketim malı, enerji ve sermaye malının tümünde artış bildirildi.

Aralarından en yüksek artışı yüzde 18,4’le dayanıksız tüketim malı kaydetti. Düşük, orta düşük, orta-yüksek düşük ve yüksek teknolojide yukarı yönlü eğilim olduğu aktarıldı. Bunlardan en yüksek artışı yüzde 30,4’le yüksek teknoloji kaydetti.

Aylık bazda sermaye malı dışında ara malı, dayanıklı tüketim malı, dayanıksız tüketim malı, enerjinin tümünde azalış oldu. Düşük, orta düşük, orta-yüksek düşük teknolojide gerileme olurken yüksek teknoloji yüzde 23,5’lik artışla dikkat çekti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.