Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Sanayi Üretimi Eylül’de Yine Beklentilerin Çok Altında Geldi

Yurt içi ekonomik gündemin beklenen verilerinden sanayi üretimi açıklandı. Ağustos’ta 2 yılın en zayıf artışını kaydeden endeks, Eylül’de beklentileri karşılamadı.
Sanayi Üretimi Eylül’de Yine Beklentilerin Çok Altında Geldi
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Eylül ayına ilişkin beklenen sanayi üretimi raporu, Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) tarafından açıklandı. TÜİK’e göre sanayi üretim endeksi Eylül’de, bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 0,4 arttı. Piyasa beklentisi yüzde 3,6 artış yönündeydi. Geçen yılın aynı ayında sanayi üretim endeksinde yüzde 8,9’luk artış olmuştu.

Ağustos’ta yıllık bazda yüzde 1 artarak son 2 yılın en zayıf artışını işaretlemiş ve yüzde 2,7 artış yönündeki beklentileri kaçırmıştı.

Sanayinin alt sektörleri incelendiğinde, 2022 yılı Eylül ayında madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 16,5 azaldı, imalat sanayi sektörü endeksi yüzde 1,7 arttı ve elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi yüzde 2,4 azaldı.

Sanayi Üretimi Eylül
KAYNAK: TÜİK

Yılık değişimde ara malı yüzde 5,1 ve enerji yüzde 1,4 azaldı. Dayanıklı tüketim malında yüzde 0,3, dayanıksız tüketim malında yüzde 7,3 ve sermaye malında yüzde 7,2 artış oldu.

Teknoloji grubu içinde sadece yüzde 3,7 düşen orta düşük bileşeninde azalma kaydedildi. En fazla artış yüzde 11,5 ile yüksek teknolojide gerçekleşti.

GCM Yatırım Banner

Sanayi üretimi aylık yüzde 1,6 azalırken alt sektörlerinin tümü Eylül’de negatif performans gösterdi. Madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi bir önceki aya göre yüzde 2,6, imalat sanayi sektörü endeksi yüzde 1,6 ve elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi yüzde 1,7 düşüş kaydetti.

Aylık değişim tablosunda yüksek teknoloji dışında hiçbir alt sektör büyüme göstermedi. Ara malında yüzde 1,6, dayanıklı tüketim mallarında yüzde 1,8, dayanıksızlarda yüzde 2,enerjide yüzde 1,4, sermaye malında yüzde 1,3 azalış kaydedildi.

Düşük teknoloji grubunda yüzde 1,8, orta yüksek teknoloji grubunda yüzde 4,1, orta düşük teknoloji grubunda yüzde 1 düşüş oldu. Pozitif ayrışan tek sektör yüzde 4,8’le yüksek teknoloji oldu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.