Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Samsung Talep Düşüşü Nedeniyle Çip Üretimini Yavaşlatıyor

Güney Koreli teknoloji devi Samsung, çip üretimini yavaşlatma kararı aldı. Alınan kararda talepteki düşüşün etkili olduğu kaydedildi. Ayrıntılar geliyor…
Samsung Talep Düşüşü Nedeniyle Çip Üretimini Yavaşlatıyor
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Samsung, yarı iletken talebinde keskin bir küresel düşüşle boğuşan daha küçük rakiplerinin ardından çip üretiminde anlamlı bir kesinti yapacağını bildirdi. Düşen talep çip fiyatlarını aşağı çekti ve bu durum üretimde kesinti kararını beraberine getirdi.

Yatırımcılar, endüstri liderinin hamlesinin son dokuz ayda yaklaşık yüzde 70 oranında düşen çip fiyatlarını destekleyeceği üzerine bahse girdi. Samsung hisseleri, Eylül ayından bu yana en büyük bir günlük artışla erken işlemlerde yüzde 4,5 yükseldi.

Akıllı telefon ve kişisel bilgisayar üreticileri, pandemi sırasında tüketici cihazlarına yönelik talebin arttığı dönemde nakit stoklamıştı. Artan enflasyon nedeniyle talepteki azalma, stokların tükenmesine neden oluyor.

Samsung, zayıf küresel ekonomi ve stoklarını tüketmeye odaklanan müşterilerin satın alma işlemlerini yavaşlatması nedeniyle bellek talebinin keskin bir şekilde düştüğünü söyledi.

Açıklamada, “Bellek yongalarının üretimini, özellikle arzı güvence altına alınan ürünlerin üretimini anlamlı bir seviyeye indiriyoruz” ifadeleri yer aldı. Samsung, planlanan üretim kesintisinin boyutunu açıklamadı.

GCM Yatırım Banner

Güney Koreli şirket kısa vadeli üretimi kesmesine rağmen, çip üretimi için gerekli temiz odaları güvence altına almak ve teknolojik liderliğini genişletmek için altyapı ve araştırmaya hala uzun vadeli yatırımlar yaptığını bildirdi.

Samsung, Ocak-Mart döneminde faaliyet karının bir yıl önceki 14.12 trilyon wondan 600 milyar wona düştüğünü tahmin ediyor. Bu, 14 yılın en düşük çeyrek karını temsil ediyor. Analistlerin beklentisi ise 873 milyar won seviyesindeydi.

Samsung’un üretim kesintisinin mevcut çeyrekte performansını artırabileceğini belirten analistler, bunun bellek yongası fiyatlarının toparlanmasını hızlandırabileceğini ifade etti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın