Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Samsung Çip Üretimi Kesintisini Uzatma Kararı Aldı

Samsung, küresel bellek yongası piyasasındaki talep düşüşü sebebiyle üretim kesintisi kararını uzatmayı planlıyor. Detaylar haberin içerisinde;
Samsung Çip Üretimi Kesintisini Uzatma Kararı Aldı
HABER GİRİŞ

Güney Koreli teknoloji devi Samsung Electronics küresel bellek yongası pazarına ilişkin yorumda bulunarak en kötüsünün geride kaldığına işaret etti. Ancak talepteki iyileşmenin yapay bellekte kullanılan üst düzey yongalarda sınırlı kaldığını ve bu yüzden üretim kesintilerini uzatacaklarını açıkladı.

Talepteki düşüşten kaynaklı Nisan ayından çip üretiminde kesintiye gittiğini açıklayan Samsung, bugünkü açıklamasıyla üretim kesintisini uzattığını kaydetti.

Samsung tarafından yapılan açıklamada yarı iletken piyasasında benzeri görülmemiş talep azalışının şirketin yılın ilk yarısında esas gelir sağlayan çip işinden rekor seviyede 7 milyar dolar işletme zararına neden olan sorunlara dikkat çekildi.

Ekonomik Şoklar Tüketim Malı Talebini Düşürdü

Küresel ekonomik yavaşlama, yüksek faiz oranları ve Covid-19 pandemisinden kaynaklı patlamanın ardından çoğu tüketim malına olan talep azaldı.

Dünyanın en büyük bellek yongası üreticisi olan Samsung açıklamasında, “Sektördeki üretim kesintilerinin ikinci yarıda da devam etmesi muhtemel ve müşteriler çip envanterlerini boşaltmaya devam ettikçe talebin kademeli olarak toparlanması bekleniyor.” ifadelerine yer verdi.

GCM Yatırım Banner

Reuters haberinde Samsung’un bellek işinden sorumlu başkan yardımcısı Jaejune Kim’in bir kazanç görüşmesindeki açıklamalarına yer verdi.

Kim açıklamasında, dijital verileri depolamak için kullanılan NAND flash yongaları dahil belirli ürünler için üretim kesintilerinin uzatılacağını ve ek çıktı ayarlamaları yapılacağını belirtti.

Samsung üretim kesintilerinin boyutunu açıklamadı. Ancak şirketin bellek yongası stoklarının Mayıs ayında zirve yaptıktan sonra hızla düştüğünü vurguladı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.