Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Şahin Tutum Piyasaların Risk İştahını Törpüledi

Piyasalarda artan risk iştahı FED üyesi Kashkari’in şahin açıklamalarıyla düştü. Geçen haftayı alıcı ağırlıklı tamamlayan hisse piyasaları yön değiştirdi.
Şahin Tutum Piyasaların Risk İştahını Törpüledi
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Amerika Merkez Bankası’nın (FED) geçen haftaki faiz kararının ardından şahin politikasının sonuna geldiğine ilişkin beklentiler artarken FED üyesi Neel Kashkari açıklamalarda bulundu. Fiyat baskısının azaldığına dair pozitif sinyaller geldiğine işaret eden Kashkari, ancak enflasyona karşı zafer ilan etmek için çok erken olduğunu savundu.

FED’in para politikasına ilişkin belirsizliklerle piyasada artan risk iştahı, Kashkari’den gelen şahin açıklamalarla düştü.

Morgan Stanley Capital International (MSCI) Asya Pasifik endeksinin dört günlük yükseliş serisi bugün son bulurken önemli Asya endeksleri ise yüzde 1’in üzerinde düştü.

Bloomberg HT haberinde, Amerikan endekslerinin Pazartesi gününü ılımlı bir yükselişle kapattığını, endekslerdeki vadelilerinse ekside açılışa işaret ettiğini bildirdi. S&P 500 vadelileri yüzde 0,2 düşüş gösteriyor.

Dolara Karşı En Yüksek Avusturalya Doları Değer Kaybetti

Bloomberg Dolar Endeksi yüzde 0,1 artarken, Avustralya doları ülkenin Merkez Bankası’nın politika faizini artırmasını takiben yüzde 0,5 geriledi. Avusturalya dolarının, dolara karşı gelişmiş ülke para birimleri arasında kayıpların başını çektiği vurgulandı.

GCM Yatırım Banner

Tüm vadelerde Pazartesi günü yükseliş gösteren ABD tahvil getirileri bugün sabit kaldı. 10 yıllık tahvil getirileri yüzde 4,64 seviyesinde.

Petrol ve altın fiyatlarında düşüş devam ederken, brent petrol yüzde 0,5, spot altın ise yüzde 0,3 oranında geriledi.

Gelen Makroekonomik Veriler Yeterli Değil

Para politikasına ilişkin konuşan Minneapolis FED Başkanı Neel Kashkari, “Bu işi bitirdik, çözdük diyebilmemiz için daha fazla veriye ve ekonominin nasıl evrildiğini görmeye ihtiyacımız var.” dedi.

Son üç ayın enflasyon verisinin iyi geldiğini anımsattı. Ancak bu verilerin yeterli olmadığını belirterek şöyle konuştu;

“Ancak bu yeterli değil. Enflasyon cinini tekrar şişeye döndürmek için daha fazla veriye ihtiyacımız var.”

Ralli Uzun Soluklu Olmayacak

Haberde, JPMorgan’ın yıldız stratejisti Marko Kolanovic’in de görüşlerine yer verildi. Kolanovic, geçen hafta ABD hisselerinin senenin en iyi haftasını geçirmesini sağlayan rallinin uzun soluklu olmayacağını öngördü.

Geçen sene sonuna doğru hisse senetlerine bakışını kötümser olarak revize eden Kolanovic, son ralliyi refleksif olarak değerlendirdi. Kalıcı yüksek faizler ve yavaşlayan büyüme oranlarının yeniden ön plana çıkmasıyla hisselerin yatırımcılar için çekici olmayacağını ileri sürdü.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.