Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

FED Üyesinin Yorumu Beklentileri Değiştirecek

Minneapolis FED Başkanı Neel Kashkari, enflasyon sorununu çözmek için daha yapacak çok iş olduğunu söyleyerek, şahin tonda konuştu.
FED Üyesinin Yorumu Beklentileri Değiştirecek
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Amerikan Merkez Bankası’nın (FED) para politikasına dair verdiği mesajlar tüm finans dünyasının odağında olmaya devam ediyor. FED, faiz artışında sona gelindiğinin sinyalini verse de bu hafta boyunca üyelerden gelecek açıklamaları takip ediyor olacağız.

Minneapolis FED Başkanı Neel Kashkari, Pazartesi günü Wall Street Journal’a bir röportaj verdi. Beklenmeyen bir yorum yapan Kashkari, Merkez Bankası’nın enflasyonu yüzde 2 hedefine indirmek için para politikasını aşırı sıkılaştırmama yönünde hata yapacağını ifade etti.

“Yetersiz sıkılaştırma bizi makul bir sürede yüzde 2’ye geri getirmeyecek” şeklinde değerlendirmede bulunan isim, faiz konusunda iyi bir yerde olduklarını söylemeye hazır olmadığını ifade etti.

Son birkaç yıldır faiz oranlarını aşırı artırmalarına rağmen ekonominin ne kadar dirençli olduğunu kanıtladığını ve bunun iyi bir haber olduğunu söyledi.

Enflasyon sorununun henüz tamamen çözülmediğini, bunu başarmak için de yapacak daha çok iş olduğunu dile getirdi.

GCM Yatırım Banner

Öte yandan geçen hafta açıklanan ABD tarım dışı istihdamındaki artışın, beklentinin 30 bin altında kalması FED’in artık frene basacağı yönündeki beklentilerin yükselmesini sağlamıştı. Nitekim FED Başkanı Jerome Powell’ın açıklamaları da bu yöndeydi.

Faiz artışında yeterli noktaya ulaşıldığı beklentisi son günlerde risk iştahının artmasına ve hisse senedi piyasalarında bir toparlanma olmasını sağladı. Ancak bugün gelen şahin mesajların ardından Asya piyasalarında risk iştahı düştü.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın