Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Sahibinden.com için Karar Verildi! Milyonluk Ceza Kesildi

Rekabet Kurumu Sahibinden.com hakkındaki soruşturmanın tamamladığını duyurdu. Şirkete idari para cezası uygulanmasına karar verildi. İşte açıklamanın detayları...
Sahibinden.com için Karar Verildi! Milyonluk Ceza Kesildi
HABER GİRİŞ

Rekabet Kurumu, Sahibinden.com’a emlak ve vasıta satış/kiralama platform hizmetleri bakımından veri taşınabilirliğinin engellenmesi ve diğer yollarla 4054 sayılı Kanun’un 6. maddesinin ihlal edilip edilmediğinin tespitine ilişkin soruşturma başlatmıştı. Kurum, söz konusu soruşturmanın tamamlandığını duyurdu.

Sahibinden.com’a geçen hafta para cezası verilmesinin görüşüldüğü ve konuya dair açıklamanın Rekabet Kurumu tarafından yapılacağı aktarılmıştı.

Rekabet Kurumu bugün açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

“Sahibinden’in kurumsal üyelerinin veri taşımalarını engellemek suretiyle birden fazla platform kullanmalarını zorlaştırdığına, bu yolla ve sözleşmelerinde getirdiği rekabet etmeme yükümlülüğü yoluyla fiili/sözleşmesel münhasırlık uyguladığına, rakiplerinin faaliyetlerini zorlaştırdığına, dolayısıyla hâkim durumunu kötüye kullanarak 4054 sayılı Kanun’un 6. maddesini ihlal ettiğine, bu nedenle adı geçen teşebbüse idari para cezası uygulanmasına karar verildi.”

Söz konusu karar kapsamında Sahibinden.com’a 40.150.533,15 TL’lik idari para cezası verildi.

GCM Yatırım Banner

Bunun yanında şirkete, kurumsal üyeler arasında imzalanan sözleşmenin ihlal konusu hükümleri içermeyecek şekilde yeniden düzenlenmesi, kurumsal üyelerin platforma girdikleri verileri güncel tutabilmelerini sağlayacak altyapıyı herhangi bir bedel talep etmeksizin kurması yükümlülüğü getirildi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.