Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Rekabet Kurumu’ndan Sahibinden’e Para Cezası Kararı

Rekabet Kurumu, Sahibinden.com'a yönelik yürüttüğü soruşma kapsamında şirkete para cezası verilmesi görüşünü sundu. Detaylar haberin içerisinde;
Rekabet Kurumu’ndan Sahibinden’e Para Cezası Kararı
HABER GİRİŞ

Rekabet Kurumu’nun yaptığı inceleme sonucunda Sahibinden hakkında yürüttüğü soruşturmada kurulun soruşma Heyeti, şirkete para cezası verilmesini öngördü. Sahibinden’e piyasadaki hakim durumu kötüye kullanma iddiasıyla yürütülen soruşturmada şirket temsilcileri bugün sözlü savunmada bulundu.

Sahibinden.com’a emlak, vasıta satış ve kiralama platform hizmetleri pazarındaki hakim durumunu veri taşınabilirliğini engelleme ve diğer yollarla kötüye kullanıp kullanmadığının tespitine ilişkin soruşturma başlatılmıştı.

Bugünkü savunma toplantısında soruşturma heyeti temsilcisi, şirketin çevrimi emlak satış, kiralama ve vasıta satış pazarlarında hakim durumda olduğunu bildirdi. Heyet temsilcisi, şirketin kurumsal üyelerinin veri taşımasını ve birden fazla platform kullanmasını engellediğini savundu.

Kurumsal Üyelerin Veri Taşımaları Engelleniyor

Rekabet Kurumu, Sahibinden’in kurumsal üyelerinin veri taşımalarını engelleyerek birden fazla platform kullanmalarını zorlaştırdığına işaret etti.

Söz konusu yolla ve sözleşmelerinde getirdiği rekabet etmeme yükümlülüğü yoluyla şirketin, rakiplerinin faaliyetlerini zorlaştırdığının altı çizildi.

GCM Yatırım Banner

Sahibinden’in 4054 sayılı Rekabetin Korunması Kanunu’nun 6. maddesini ihlal ettiği ve bu çerçevede 4054 sayılı Kanun’un 16. maddesinin üçüncü fıkrası ve Ceza Yönetmeliği uyarınca hakkında idari para cezası uygulanması gerektiği bildirildi.

Rekabet Kurumu’nun Sahibinden.com hakkında alacağı kararını gelecek günlerde açıklayacağının bilgisi verildi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.