Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Sağlık Şirketi Suudi Arabistan’a Açılıyor! Onay Alındı

Sağlık sektörünün bilinen ismi Suudi Arabistan'a açıldığını duyurdu. Şirketin hisseleri bu hamle ile yükselişe geçti. Detaylar haberde...
Sağlık Şirketi Suudi Arabistan’a Açılıyor! Onay Alındı
HABER GİRİŞ

Türkiye’de sağlık sektörünün bilinen isimlerinden biri olan Oncosem Onkolojik Sistemler Sanayi ve Ticaret A.Ş. Kamuyu Aydınlatma Platformu (KAP) üzerinden Suudi Arabistan Kemoterapi tedavi hizmetleri hakkında açıklamada bulundu.

Şirket, Suudi Arabistan Krallığı Gıda ve İlaç İdaresi tarafından incelemelerin yapıldığını ve ürünlerin yasal düzenlemeler, güvenlik ve kalite standartlarına uygunluğunun onaylandığını duyurdu. Böylece şirketin SFDA belgesi almaya hak kazandığını açıkladı.

Alınan belge ile birlikte ürünlerin Suudi Arabistan sınırları dahil tüm körfez ülkelerine ihracatı ve satışının yasal olarak serbestleştiği bildirildi.

Körfez ülkelerinin, 2022 yılı Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre toplamda yeni kanser vakası ve geçmiş yıllardan tedavisi devam eden 194.558 hastası mevcut olduğu not edildi. Her yıl ortalama yüzde 5 oranında kanser vakalarında artış görüldüğü bildirildi.

Söz konusu hastaların yüzde 70’inin kemoterapi tedavisi almakta olduğu not edildi. Bu veriler doğrultusunda Oncosem’in üretmiş olduğu ürünler ile ilgili yaklaşık 200 milyon dolarlık toplam bir pazar bulunmak olduğu aktarıldı.

GCM Yatırım Banner

Bu alınan izin ile Oncocare markası ile 2024 yılı içerisinde Suudi Arabistan’da kemoterapi tedavi pazarından önemli pay alınması hedeflenmekte olduğu not edildi.

Oncosem Onkolojik Paratic Piyasalar
Kaynak: Paratic Piyasalar

Şirketin Suudi Arabistan hamlesi hisseleri (ONCSM) yukarı yönlü etkiledi. Pazartesi günü kapanışı 174,20 TL’den yapan hisseler, bugün açılışı 184,80 TL’den yaptı.

Bu yükselişin ardından düşüşe geçen hisseler 180 TL’ye geriledikten sonra kayıplarını topladı. Hisseler yazım sırasında günlük yüzde 7,06 yükseliş ile 186,3 TL’ye yükseldi.

ONCSM hisseleri yıllık bazda yüzde 110,2, haftalık bazda yüzde 7,06 yükseldi. Aylık bazda yüzde 5’e yakın kayıpta.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın