Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Safkar Ege’den 11 Milyon Liralık GES Yatırımı

Erişilebilir ve temiz enerji amacına katkıda bulunması amacıyla GES kurulmasına karar veren Safkar Ege, bu iş için dev yatırım açıkladı.
Safkar Ege’den 11 Milyon Liralık GES Yatırımı
HABER GİRİŞ

Küresel ısınma ve iklim değişikliğinin dünyamıza verdiği zararlar her geçen gün artarken, yenilenebilir enerji kullanımına doğru ilgi de bir o kadar yükseliyor. Birçok büyük şirket kendi elektriğini üretmek için güneş enerjisi santrali (GES) kurmaya başladı.

Kurulan GES’lerden elde edilen elektrik hem şirketlerin kendi ihtiyaçlarını karşılayacak hem de sürdürülebilir ve temiz olması nedeniyle doğaya zarar vermeyecek.

Bu kervana katılan şirketlerden biri de Safkar Ege Soğutmacılık Klima Soğuk Hava Tesisleri İhracat İthalat Sanayi ve Ticaret A.Ş. oldu.

Safkar Ege, Kamuyu Aydınlatma Platformu’nda (KAP) yaptığı açıklamada Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Amaçlarından birisi olan erişilebilir ve temiz enerji amacına katkıda bulunması planlanan adımını duyurdu.

GES Yatırımının Yaklaşık Maliyeti 11 Milyon TL

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==
Kaynak: Paratic Piyasalar

Emiralem’de 5000 metrekare çatı alanı üzerinde GES kurulmasını planlayan şirket, bu yatırım için 11.000.000 TL maliyet açıkladı.

GCM Yatırım Banner

750 KWP enerji üretimi yapılması hedeflenen GES yatırımı için gerekli prosedürlerin gerçekleştirilmesine, ilgili işlerin araştırılmasına, ilgili firmalarla sözleşme imzalanmasına ve yatırım teşvik desteği alınması için resmi kurum ve kuruluşlara başvurulmasına karar verildi.

Şirketin SAFKR koduyla işlem gören hisseleri bu haberi pozitif fiyatladı. Saat 15.19’da gelen haberin ardından sert yükseliş yakalayan hisseler 15.50’den 16’nın üzerine çıktı.

Ancak bu yükselişini sürdüremedi ve çıktığı seviyeden yeniden düşüşe geçti. Gün içinde 15,22 – 16,21 arasında hareket eden hisseler, saat 16.06’da yüzde 0,57 değer kaybıyla 15,55 liradan işlem görüyor.

Son günlerde yaşanan satışları genele yayılması Safkar hisselerinde de görülürken, bir haftada değeri yüzde 10 eridi. Aylık dönemde yüzde 11’den fazla değer kaybeden hisseler, yatırımcısına yıllık bazda yüzde 122 oranında getiri sundu.

Teknik açıdan 15,12 birinci destek, 14,67 ikinci destek olarak izleniyor. Yükselişe geçmesi halinde aşılması gereken ilk direnç seviyesi 16,11, ikincisi 16,65 olarak işaret ediliyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.