Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Sadece 31 Hisse 200 Günlük Ortalamanın Üzerinde Seyrediyor

Yatırımcılar fiyatları düşen hisselerin sunduğu alım fırsatını değerlendirirken, bazıları neredeyse bir yılın en düşüğünü gördü.
Sadece 31 Hisse 200 Günlük Ortalamanın Üzerinde Seyrediyor
HABER GİRİŞ

2023 yılında borsada aradığını bulamayan yatırımcının umudu 2024 yılına kaldı. Özellikle son üç aydır gerçekleşen sert düşüşler, onlarca hissenin fiyatını 6-7 ay önceki seviyelere getirdi. Para politikasındaki kararlı duruşun devam ettirilmesi ve enflasyonda gevşeme olmasıyla birlikte faiz indiriminin de başlaması bekleniyor.

Buna paralel olarak yabancı yatırımcının ilgisinin zaman içerisinde düzelmesi, Türkiye’nin CDS risk primindeki düşük, kredi derecelendirme kuruluşlarının pozitif değerlendirme beklentileri de piyasaları etkileyecek.

BIST 100 endeksi günün ilk yarısında zayıf seyrettikten sonra toparlandı ve yüzde 1 artıya geçti. Birçok hisse son günlerde alım fırsatını değerlendiren yatırımcıların girişiyle toparlanmaya başlasa da hala kritik hareketli ortalamaların altında bulunuyor.

Dünkü kapanış verilerine göre 46 hisse 5 günlük ortalamasının üzerinde, 46 hisse 10 günlük ortalamanın, 51 hisse ise 22 günlük ortalamanın üzerinde hareket ediyor.

Hisselerin Hareketli Ortalamaları
Kaynak: A1 Capital

Son 200 günün kapanış fiyatlarının ortalaması alınarak hesaplanan 200 günlük üssel ortalamasının üzerindeki hisse sayısı ise 31 oldu. Bu sayı bir önceki kapanışta 36 taneydi.

GCM Yatırım Banner

Teknik analizcilerin en dikkate aldığı değerlerden olan 50 günlük üssel ortalamanın üzerindeki hisse sayısı 23 olurken, 100 günlük ortalama üzerinde ise sadece 16 hisse bulunuyor.

200 günlük üssel ortalamanın üzerinde hareket eden bazı hisseler ise AKBNK, ASELS, ASTOR, BIMAS, ENKAI, EREGL, FROTO, GARAN, ISCTR, KCHOL, KONTR, KRDMD, SAHOL, TCELL, THYAO, TUPRS ve YKBNK olarak sıralanıyor.

Saat 13.30 itibarıyla Borsa İstanbul’un tamamında işlem gören hisselerden 246 tanesi yukarı yönde, 269 tanesi aşağı yönde hareket ediyor. Türk Hava Yolları (THYAO) 2,4 milyar TL ile hacim birincisi olurken onu Tüpraş ve Gübretaş izledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın