Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Sabancı’nın Hissesi Yatırımcıya Göz Kırpıyor

Uzmanların tavsiye listesinde adı geçen Sabancı Holding hisseleri, dün gelen bilançodan sonra artış sinyali verdi. Vakıf Yatırım hedef fiyatını yükseltti.
Sabancı’nın Hissesi Yatırımcıya Göz Kırpıyor
HABER GİRİŞ

Ekim ayının ilk haftasından itibaren destek noktaları bir bir kırılan BIST 100 endeksi, bu hafta açılışlarını pozitif yönde yapmaya başladı. Şirketler ise bilançolarını açıkladıkça borsaya nefes aldıracak raporlar geldi. Vakıf Yatırım’ın günlük strateji bülteninde Sabancı Holding hisseleri (SAHOL) öne çıktı.

Sabancı Holding’in üçüncü çeyrek bilançosunun ele alındığı bültende, beklenti üstü gelen verilerin hisselere yapacağı etkinin pozitif olacağı görüşü yer aldı.

Vakıf Yatırım’ın beklentisinin 13 milyar TL ve piyasa tahminlerinin 12,8 milyar TL olurken yıllık yüzde 59 artışla 17,3 milyar TL net kâr açıklayan holdingin, 9 aylık dönemde yıllık yüzde 35 artışla 36,7 milyar TL net kâra ulaştığı belirtildi.

Yılın üçüncü çeyreğinde holdingin kombine gelirlerinin yıllık yüzde 70 oranında artış yaşadığı ve faiz, amortisman ve vergi öncesi kârlılık (FAVÖK) kombinesinde yüzde 46 büyüme gördüğüne de dikkat çekildi.

Solo net nakit pozisyonunda seviyesinin 4,5 milyar TL’den 5,9 milyar TL’ye yükseldiği göz önüne alındığında holding hisselerinin yukarı yönlü ivme yaşayabileceği çıkarımı yapıldı.

GCM Yatırım Banner

SAHOL’un son bir ayda BIST 100 endeksinden yüzde 6 pozitif ayrıştığı belirtilerek, net aktif değerine göre yüzde 49 iskontolu işlem gören holding için iştirak değerlemelerindeki güncellemelerin ardından hisse başı fiyatın revize edildiği açıklandı.

Buna göre Vakıf Yatırım’ın SAHOL için fiyat hedefi 75,50 liradan 87 lira seviyesine yükseltildi. Kısa vade için endeksin üzerinde getiri ve uzun vade için ‘al’ tavsiyesinin sürdüğü görüldü.

Sabancı Holding Hisse 9-11-2023
Kaynak: Paratic Piyasalar

Yıllık yüzde 66 oranında getiri sağlayan SAHOL, haftalık yüzde 8’e yakın değer kazandı. Seçim gündemiyle geçen Mayıs ayında sarkma yaşadıktan sonra ilerleyen günlerde yükseliş eğilimini koruyarak Eylül ayına geldiğinde 65,15 lira ile yılın en yüksek seviyesini gördü. Bugünü ise yüzde 1 ekside geçirerek TSİ 12.00 itibarıyla 57,80 lira seviyesinde kayda geçti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.