Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Sabancı Holding, Exsa ile Birleşmek için Başvurusunu Yapıyor

Geçen ay Exsa Export Sanayi ile birleşme kararı aldığını duyuran Sabancı Holding, bu sabah yaptığı açıklamada SPK’ya başvuru yapılmasına karar verildiğini bildirdi.
Sabancı Holding, Exsa ile Birleşmek için Başvurusunu Yapıyor
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Hacı Ömer Sabancı Holding A.Ş. (SAHOL), Mayıs ayında yaptığı açıklamada Exsa Export Sanayi Mamulleri Satış ve Araştırma A.Ş.’nin tüm aktif ve pasifleri ile birlikte devralınması suretiyle şirket bünyesinde birleşilmesine karar verildiğini duyurmuştu.

Bu sabah Kamuyu Aydınlatma Platformu’nda (KAP) birleşme kararına dair aşamalar açıklandı.

Şirketin birleşme işlemine ilişkin olarak hazırlanan 20 Haziran 2023 tarihli Birleşme Sözleşmesi ve Birleşme Raporu’nun onaylanmasına, Ernst Young Kurumsal Finansman Danışmanlık A.Ş. tarafından hazırlanan Uzman Kuruluş Raporu’nda tespit edilen birleşme oranı (yüzde 96,55) esas alındığında, her biri 0,01 TL nominal değerde 1 adet nama yazılı Exsa payına karşılık her biri 0,01 TL nominal değerde 0,43759716 adet nama yazılı şirket payının ihraç olunmasına karar verildi.

Sabancı Holding’in birleşme nedeniyle gerçekleştirilecek sermaye artırımı tutarının 72.907.188,20 TL ve şirket dışındaki Exsa ortaklarına tahsis edilecek pay miktarının 7.290.718.820 adet olarak belirlenmesine karar verildi.

Birleşme işlemi nedeniyle hazırlanan duyuru metni, sermaye artırımı nedeniyle gerçekleştirilecek pay ihracına ilişkin ihraç belgesi ve esas sözleşmenin sermaye maddesinde yapılacak değişikliğe ilişkin tadil tasarısının onaylanması amacıyla Sermaye Piyasası Kurulu’na başvuru yapılacağı belirtildi.

GCM Yatırım Banner

Gerekli izin ve onayların alınmasının ardından birleşme işleminin, sermaye artırımının ve esas sözleşme değişikliğinin Sabancı Holding Genel Kurulu’nun onayına sunulmasına oybirliğiyle karar verildiğini açıklandı.

Yönetim ve Ortaklık Yapıları Sadeleştirilecek

Birleşme ile birlikte Sabancı Topluluğu’na ait finansal yatırımların Exsa’ya ait varlıklar doğrudan şirket bünyesinde konsolide edilerek daha şeffaf ve kurumsal bir yapıya taşınacağı, ilaveten yönetim ve ortaklık yapılarının sadeleştirileceği, topluluğa ait varlıkların tek bir idari merkezden yönetilmesinin katkısıyla sermaye dağılım ve portföy yönetim süreçlerindeki etkinlik ve kar dağıtım potansiyelinin artırılacağı bildirildi.

Açıklamanın devamında “Diğer yandan, Uzman Kuruluş Raporu baz alınarak yapılan hesaplama sonucunda, bağlı ortaklığımız Çimsa Çimento Sanayi ve Ticaret A.Ş.’nin Exsa sermayesinde mevcut bulunan 76.927.500 TL nominal değerli payları karşılığında, Şirketimizce birleşme nedeniyle yapılacak sermaye artırımı sonucunda, Çimsa’ya 33.663.255,79 TL nominal değerli ve birleşme sonrası şirketimiz sermayesinin yüzde 1,59’unu temsil eden şirketimiz paylarının tahsis edileceği öngörülmektedir.” ifadesine yer verildi.

Birleşme işlemine gerekli izin ve onayların alınmasını teminen 21 Haziran 2023 tarihinde SPK’ya başvuru yapılacağı bildirildi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.