Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Sabancı Holding Deprem Bölgesine 12 Milyar TL’lik Kaynak Aktardı

Sabancı Holding CEO’su Cenk Alper, şirketin 2022 finansal sonuçlarını değerlendirerek, deprem bölgesine sağlanan destekler hakkında konuştu. Detaylar haberde...
Sabancı Holding Deprem Bölgesine 12 Milyar TL’lik Kaynak Aktardı
HABER GİRİŞ

Birçok şirket 2022 yılına ilişkin bilançosunu açıklamaya devam ederken bunlardan biri de Sabancı Holding oldu. Dün Kamu Aydınlatma Platformu (KAP) üzerinden duyuruda bulunan şirketin CEO’su Cenk Alper konuya yönelik değerlendirmede bulundu.

Sabancı Holding CEO’su Alper, hem bilanço hem de deprem felaketine ilişkin konuştu. 2022’de net kârını yüzde 264 artırarak 43,8 milyar TL’ye yükselten şirketin söz konusu performansı hakkında olumlu açıklamalar yaptı.

“Türk Ekonomisine Sağlanan Kredi Desteği 757 milyar TL’ye Çıktı”

Alper, zorlu koşullara rağmen holdingin bilanço yapısını güçlendirmeye devam ettiğini aktardı. 2022 yılının başarılı bir finansal performans ile tamamlanmasına katkı sağlayan ekip arkadaşlarını yürekten tebrik etti.

Enerji iş kolunda Türkiye’nin ilk yeşil hidrojen üretimine başladıklarını belirtti. Ayrıca G-gelecek dönemde 1,2 milyar dolar kaynakla ilave rüzgar enerjisi yatırımını gerçekleştireceklerini kaydetti. Böylece yenilenebilir enerji payının yüzde 57’ye ulaşacağını aktardı.

Uluslararası girişim sermayesi fonları ve start-up’lara stratejik yatırımlar yaptıklarını belirten Alper, bu kapsamda ABD’li Safar Partners ile stratejik ortaklığı hayata geçirdiklerini kaydetti. Bunun yanında dünyanın önde gelen start-uplarından biri olan Radiflow’u ve veri odaklı dijital pazarlama alanında faaliyet gösteren SEM’i bünyelerine aldıklarını bildirdi.

GCM Yatırım Banner

” Deprem Bölgesine 12 Milyar TL’lik Kaynak Aktarıldı”

Sabancı Holding CEO’su, bankanın 2022 yılında Türkiye ekonomisine sağladığı kredi desteğini toplamda 757 milyar TL seviyesine çıkardığını söyledi. Holdingin geçen yıl kombine satışlarını yüzde 166 artışla 403,6 milyar TL seviyesine yükselttiğini ve yılı 43,8 milyar TL’lik konsolide net kâr ile tamamlandığını aktardı.

Depreme bölgesine yönelik yardımlar hakkında da konuşan Alper, “ 44 lokasyonumuzda barınma ve konaklama imkânı sağladık. Bugüne kadar bölgeye 750 konteyner, 148 mobil tuvalet, 56 TIR ihtiyaç malzemesi ve 75 bin destek paketi gönderdik.” dedi.

Ayrıca bu kapsamda bugüne kadar Sabancı Topluluğu’nun bölgeye enerji, banka finansmanı, arama kurtarma, barınma, gıda ve temel ihtiyaç dağıtımı alanlarında 12 milyar TL’lik bir kaynağı tahsis ettiğini aktardı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.