Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Sabancı Holding CEO’su Alper: 2024’te Büyük Bir Yatırımımız Olacak

Sabancı Holding CEO’su Cenk Alper, Davos Zirvesi hakkında değerlendirmede bulunarak 2024 hedeflerini paylaştı. Detaylar haberde...
Sabancı Holding CEO’su Alper: 2024’te Büyük Bir Yatırımımız Olacak
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Türkiye’nin köklü şirketlerinden olan Sabancı Holding, Davos Zirvesi’nde yerini aldı. Zirve hakkında değerlendirmede bulunan Sabancı Holding CEO’su Cenk Alper, şirketin 2024 hedefleri hakkında da konuştu.

Bloomberg HT’ye değerlendirmede bulunan Alper, Davos Zirvesi’ndeki önemli konular hakkında konuşarak temiz enerji, enerji dönüşümünün gerçekten döndürülmez bir noktaya geldiğini söyledi.

Yapay zekanın ilerleyebilmesi için temiz enerji dönüşümünün devam etmesi gerektiğini kaydetti.

Önemli konulardan birinin yapay zeka olduğunu söyleyerek, yapay zeka yöntemleriyle bu verilerle sonuç alabilmenin inanılmaz hızlanmış durumda olduğunu söyledi.

Türkiye’nin ihracat seferberliğinin yanında üretken yapay zeka seferberliğini koymak zorunda olduğunu aktardı.

GCM Yatırım Banner

Bunun yanında enerji dönüşümünde özel sektör ve kamunun iyi çalıştığını söyledi. Beraber politikalar belirlenebildiğini kaydetti. Türkiye’nin yeni yeni gaz çıkarmaya başladığını dünyanın bu enerji dönüşünde ülkenin gerçekten kritik bir rol oynayabileceğini söyledi.

“Sanayi Alanında Büyük Yatırımların Peşinde Olacağız”

Ayrıca şirketin 2024 yatırımları hakkında konuşarak, öncelikle enerjide büyümenin devam edeceğini söyledi. Enerjisa’nın üretiminin yatırımcıları çok memnun ettiğini aktardı.

Enerjisa’nın şu anki değerinin 4 milyar dolar olduğunu, yatırımlar eklendiğinde değerinin çok rahat 5 milyar doların üzerine çıktığını bildiklerini söyledi.

Bir şirketin halka arz olabilmesi için ilk önce şirketin hazır olması gerektiğini, ikincisi piyasaların hazır olması gerektiğini söyledi. Şirketin hazır olduğunu dile getirdi.  Hem dünya piyasaların hem de Türkiye piyasalarının daha hazır olmadığını gördüklerini söyledi. Sanayi alanında büyük yatırımların peşinde olacaklarını dile getirdi.

Alper, “2024 yılının sonundaki en önemli şey inşallah büyük bir yatırımı hep birlikte göreceğiz. Bugün üçte bire gelen banka ve enerji işimizin yanı sıra geri kalan biraz parçalanmış durumda işte o geri kalanda da bu üçte birlere yaklaşacak büyüklükleri oluşturmak. 2 milyar dolarlara gelebilecek şirketleri oluşturmak.” dedi.

Teknosa’yı bir dijital şirkete bir dijital pazar yerine dönüştürmek istediklerini söyledi. Pazar yerini geçen sene açtıklarını ve buradaki müşteri kazanımının çok iyi noktalara geldiğini söyledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.