Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Rüzgar ve Güneş Enerjisi Üretimi 2022’de Rekor Seviyeye Ulaştı

Ember tarafından yapılan bir araştırma, 2021′de küresel elektrik üretiminin yüzde 10′unun, 2022′de ise yüzde 12′sinin güneş ve rüzgardan geldiğini ortaya koydu.
Rüzgar ve Güneş Enerjisi Üretimi 2022’de Rekor Seviyeye Ulaştı
HABER GİRİŞ

Araştırmacılar tarafından fosil çağının sonu olarak tanımlanan yenilenebilir enerji kullanımına dair yeni bir rapor, geçen yıl için memnun edici sonuçlar ortaya koydu. Rapora göre geçen yıl rüzgar ve güneş enerjisindeki rekor büyüme, dünya çapındaki elektrik üretimini şimdiye kadarki en temiz düzeyine getirdi.

Bağımsız iklim düşünce kuruluşu Ember tarafından yayınlanan analiz, 2021′de küresel elektrik üretiminin yüzde 10′unun, 2022′de yüzde 12′sinin güneş ve rüzgar enerjisinden geldiğini ortaya koydu.

Güneş enerjisi art arda 18. yılda en hızlı büyüyen elektrik kaynağı oldu. Raporda yıllık bazda yüzde 24 artış meydana geldiği ve bunun Güney Afrika’nın yıllık elektrik talebini karşılamayacak seviyede olduğu belirtildi.

Temiz Enerji Çağına Giriliyor

Ember’de kıdemli elektrik analisti ve araştırmanın baş yazarı Małgorzata Wiatros-Motyka, temiz enerji çağına girildiğini belirterek, “Sahne, rüzgar ve güneş için zirveye meteorik bir yükseliş elde etmek için hazırlandı. Temiz elektrik, ulaşımdan sanayiye ve ötesine kadar küresel ekonomiyi yeniden şekillendirecek.” açıklamasında bulundu.

Fosil emisyonlarının düştüğü yeni bir çağın başladığını belirten Wiatros-Motyka, termik santral kullanımının aşamalı olarak durdurulacağını söyledi. Araştırmacılar, geçen yıl 78 ülkeden elektrik verilerine dayanan ve küresel enerji talebinin yüzde 93′ünü temsil eden analizin, 2022′deki elektrik geçişinin ilk doğru tablosunu verdiğini belirtti.

GCM Yatırım Banner

60′tan fazla ülken, şu anda elektriğinin yüzde 10′dan fazlasını rüzgar ve güneşten üretiyor. Yenilenebilir ve nükleer kaynakların toplu olarak 2022′de küresel elektrik üretiminin yüzde 39′unu oluşturduğu ve bunun yeni bir rekor olduğu kaydedildi.

Artış Yeterli Seviyede Değil

Bu ilerlemeye rağmen araştırmacılar, rüzgar ve güneş enerjisindeki artışın, dünyanın artan elektrik ihtiyaçlarını karşılamaya yetecek kadar hızlı olmadığını söylediler. Sonuç olarak rapor, kömür ve diğer fosil yakıtların kalan açığı kapatarak emisyonları yeni bir rekor seviyeye çıkardığını belirtti.

Dünyanın en kirli fosil yakıtı olan kömürün, geçen yıl dünyadaki en büyük elektrik kaynağı olduğu ve küresel enerjinin yüzde 36′sını ürettiği açıklandı. Ember raporu, 2022′nin elektrik emisyonlarının zirvesine ve fosil enerji büyümesinin son yılına işaret edebileceğini, temiz enerjinin 2023′teki tüm talep artışını karşılamaya hazır olduğuna işaret ediyor.

Analistler, bu yıl fosil üretiminde yüzde 0,3′lük bir düşüş öngörüyor. Sonraki yıllarda rüzgar ve güneş enerjisi konuşlandırması hızlandıkça daha sert düşüşler bekleniyor.

Uluslararası Enerji Ajansı geçen yıl, eğer küresel ekonomi yüzyılın ortasına kadar karbondan arındırılacaksa, elektrik sektörünün 2040 yılına kadar en yüksek emisyonlu sektör olmaktan çıkıp net sıfıra ulaşan ilk sektör olması gerektiğini açıklamıştı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın