Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Rüzgar Enerjisinde Küresel Yarış! Türkiye 6. Sıraya Yükseldi

Enerji konusunda bağımsızlık kazanmak isteyen ülkeler yenilenebilir enerjiye ciddi yatırımlar yapıyor. Türkiye bir basamak yükseldi. İşte detaylar;
Rüzgar Enerjisinde Küresel Yarış! Türkiye 6. Sıraya Yükseldi
HABER GİRİŞ

Küresel krizlerden dolayı ortaya çıkan enerji sorunları, birçok ülkenin enerji konusunda adımlar atmasını zorunlu kıldı. Bağımsızlıkla doğrudan ilgili olan enerji faktörü, bir ülkenin üretimini, ekonomisini, geleceğini ve duruşunu etkileyen başlıklar arasında yer alıyor. Öyle ki Rusya, kendisine yaptırım uygulayan onlarca ülkeye karşı sadece enerji kartını kullanarak ayakta kalabiliyor.

Avrupa Rüzgar Enerjisi Birliği WindEurope, ülkelerin rüzgar türbinlerinin kapasite oranlarını paylaştı. Özellikle Rusya ile ciddi sorunlar yaşayan Avrupa ülkeleri doğal enerji konusunda yatırımlarını artırıyor.

WindeEurope, Avrupa’da 5 ülkenin 254 bin 788 megavatlık rüzgar enerjisi kapasitesine sahip olduğunu açıkladı. Almanya 66 bin 322 megavat, İspanya 29 bin 798 megavat, Birleşik Krallık 28 bin 499 megavat, Fransa 21 bin 135 megavat, İsveç ise 14 bin 585 megavat kurulu güce sahip.

Türkiye 6. Sıraya Yükseldi

Türkiye’de 2022’de ilave edilen rüzgar enerjisi kapasitesi 867 megavat olurken toplam kurulu güç 11 bin 969 megavata çıktı. Böylece Türkiye bir basamak yükselerek 6. sıraya adını yazdırdı. Türkiye’nin kurulu gücü 12 bin megavat seviyesinde bulunuyor.

Türkiye’nin tüm elektrik kurulu gücünün içindeki rüzgar enerjisi kurulum gücünün payı yüzde 11 seviyesinde yer alıyor. Avrupa Birliği (AB), yenilenebilir enerjinin elektrik üretimindeki payını 2030 yılında yüzde 45’e yükseltmeyi planlıyor. (AA)

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.