Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Rusya’nın Afrika ile Ticarette Kripto ve CBDC Kullanımı Önerildi

Son dönemde savaş nedeniyle ekonomik yaptırımlar ile karşı karşıya kalan Rusya’da, Afrika ile ödemelerde kripto kullanılması gerektiği belirtildi.
Rusya’nın Afrika ile Ticarette Kripto ve CBDC Kullanımı Önerildi
Yorum

Rusya Ticaret ve Sanayi Odası’ndan bir yönetici, hükümeti kripto para birimleri ve merkez bankası dijital para birimleri (CBDC) üzerinden sınır ötesi anlaşmalar yapmaya çağırdı.

Yerel yayı organı TASS’a konuşan Ticaret ve Sanayi Odası başkanı Sergei Katyrin, Başbakan Mihail Mişustin’e Afrika ülkeleriyle işbirliğini geliştirmeye yönelik bir dizi öneri sunan mektup gönderdi.

Katyrin, Rusya’nın Batı yaptırımları arasında Afrika’ya geçişinin bir parçası olarak karşılıklı anlaşma ve ödemeler için CBDC’lerin ve kripto para birimlerinin kullanılmasını önerdi.

Yönetici, Merkez Bankası ile birlikte Maliye Bakanlığının, karşılıklı yerleşim ve ödemelerde ulusal para birimlerinin ve kripto para birimlerinin kullanımı konusunda Afrika devletleri ile hükümetler arası anlaşmalar yapılmasının faydalı olduğunu belirtti.

Afrika’da Rusya ile İş Birliği İsteği Mevcut

Katyrin, Afrika ülkelerindeki küçük ve orta ölçekli işletmelerin ihracat faaliyetlerini desteklemek için özel bir ihracat-ithalat bankası ve bir güven fonu kurmanın önemli olduğunu ifade etti. Afrika’daki birçok ülkenin Rusya bağlantılı blok zincir ağlarıyla işbirliği yapmak istediği biliniyor.

Hafta başında, Kamerun, Demokratik Kongo Cumhuriyeti (DRC) ve Kongo Cumhuriyeti, Telegram tarafından başlatılan 1. katman hisse kanıtı blok zinciri olan TON’u benimsemeye yönelik ulusal planlar hakkında ortak bir duyuru yayınlamıştı.

TONcoin fonu ise bu kapsamda DEX ve NFT planları için yatırım turunda 250 milyon dolar toplamıştı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%