Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Rusya’nın Afrika ile Ticarette Kripto ve CBDC Kullanımı Önerildi

Son dönemde savaş nedeniyle ekonomik yaptırımlar ile karşı karşıya kalan Rusya’da, Afrika ile ödemelerde kripto kullanılması gerektiği belirtildi.
Rusya’nın Afrika ile Ticarette Kripto ve CBDC Kullanımı Önerildi
HABER GİRİŞ

Rusya Ticaret ve Sanayi Odası’ndan bir yönetici, hükümeti kripto para birimleri ve merkez bankası dijital para birimleri (CBDC) üzerinden sınır ötesi anlaşmalar yapmaya çağırdı.

Yerel yayı organı TASS’a konuşan Ticaret ve Sanayi Odası başkanı Sergei Katyrin, Başbakan Mihail Mişustin’e Afrika ülkeleriyle işbirliğini geliştirmeye yönelik bir dizi öneri sunan mektup gönderdi.

Katyrin, Rusya’nın Batı yaptırımları arasında Afrika’ya geçişinin bir parçası olarak karşılıklı anlaşma ve ödemeler için CBDC’lerin ve kripto para birimlerinin kullanılmasını önerdi.

Yönetici, Merkez Bankası ile birlikte Maliye Bakanlığının, karşılıklı yerleşim ve ödemelerde ulusal para birimlerinin ve kripto para birimlerinin kullanımı konusunda Afrika devletleri ile hükümetler arası anlaşmalar yapılmasının faydalı olduğunu belirtti.

Afrika’da Rusya ile İş Birliği İsteği Mevcut

Katyrin, Afrika ülkelerindeki küçük ve orta ölçekli işletmelerin ihracat faaliyetlerini desteklemek için özel bir ihracat-ithalat bankası ve bir güven fonu kurmanın önemli olduğunu ifade etti. Afrika’daki birçok ülkenin Rusya bağlantılı blok zincir ağlarıyla işbirliği yapmak istediği biliniyor.

GCM Yatırım Banner

Hafta başında, Kamerun, Demokratik Kongo Cumhuriyeti (DRC) ve Kongo Cumhuriyeti, Telegram tarafından başlatılan 1. katman hisse kanıtı blok zinciri olan TON’u benimsemeye yönelik ulusal planlar hakkında ortak bir duyuru yayınlamıştı.

TONcoin fonu ise bu kapsamda DEX ve NFT planları için yatırım turunda 250 milyon dolar toplamıştı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın