Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Rusya’dan Vatandaşlarına Yunanistan Uyarısı: Dikkat Edin!

Bir Rus hükümet yetkilisi yaptığı açıklamada, Yunanistan'ın Rus vatandaşlar için artık güvenli bir liman olmadığını söyledi. Detaylar haberde;
Rusya’dan Vatandaşlarına Yunanistan Uyarısı: Dikkat Edin!
HABER GİRİŞ

Rusya Dışişleri Bakanlığı Avrupa Dairesi Başkanı Yuri Pilipson, Perşembe günü yaptığı açıklamada, Yunanistan’ın Rus turistler için artık güvenli bir ülke olmadığını söyledi.

Bu iddia, Yunan hükümetinin Rusya’nın Şubat ayında başlattığı Ukrayna’yı işgalini kınamaya devam ettiği bir dönemde ortaya çıkmış oldu. İşgalin başlangıcını takip eden aylarda Yunanistan, Ukrayna’ya silah ve çeşitli yardımlar gönderirken, Yunan bankaları seçkin Rus vatandaşların varlıklarını dondurmuştu.

Dışişleri Bakanlığı Yetkilisi Uyardı

Azerbaycan haber ajansı APA’nın bildirdiğine göre; Pilipson, Rusya’nın Yunanistan’daki vatandaşlarına karşı ayrımcılık ve saldırganlık raporları aldığını söyledi ve Rusya’nın devlet kontrolündeki haber ajansı TASS’taki raporlara atıfta bulundu.

Pilipson ayrıca Yunan yetkililerin Ukrayna’daki savaş hakkında medya kuruluşlarına yanlış bilgi yaydığını ve Rus bilgi kaynaklarını engellediğini de iddia etti. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin hükümeti uzun süredir karmaşık bir dezenformasyon ağı işletmekle suçlanıyor.

“Çocuklar Dahil Dövülenler Var!”

Pilipson bunların dışında detay vermemesine veya belirli olaylara atıfta bulunmamasına rağmen, Yunanistan’daki Rus vatandaşlarının “çocuklar da dahil olmak üzere dövüldüğü” raporlarının kendilerine ulaştığını iddia etti.

GCM Yatırım Banner

Yunan hükümeti, başından beri Rusya’nın işgalini sert bir şekilde eleştirmesiyle biliniyor. 24 Şubat’ta işgalinin başlamasından saatler sonra Başbakan Kyriakos Mitsotakis, Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik Avrupa’da istikrarı tehdit eden “benzeri görülmemiş” saldırısını kınamıştı.

Bununla birlikte, iki ülkenin dini de dahil olmak üzere derin bağları var ve Yunanistan uzun zamandır Rus turistler ve emlak yatırımcıları için popüler bir destinasyon konumunda.

Ayrıca geçen ay yayınlanan bir ankette, Avrupalılar arasında savaş için Rusya’yı suçlama olasılığı en düşük olan kesim Rumlar ve Kıbrıslılar oldu. Avrupa çapında yapılan anket, AB ülkelerinin yüzde 54’ünün genel olarak Rusya’nın savaştan birinci derecede sorumlu olduğu konusunda güçlü bir şekilde hemfikir olduğunu gösterirken, ankete katılan Yunanlıların sadece yüzde 27’si aynı duyguyu paylaştı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.