Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Rusya’dan Türkiye Vurgusu: Garantilerden Memnunuz

Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov, Ürdün’de tahıl konusunu değerlendirdi ve Türkiye vurgusu yaptı. BM tarafından bir sonuç göremediklerini söyledi. İşte detaylar;
Rusya’dan Türkiye Vurgusu: Garantilerden Memnunuz
HABER GİRİŞ

Ürdün’ün başkenti Amman’da açıklamalarda bulunan Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Türkiye vurgusu yaptı ve verilen garantilerden memnun olduklarını ifade etti. Rusya, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin arasında gerçekleşen temasların ardından tahıl anlaşmasına geri döneceklerini söylemişti.

Lavrov da konuya değinerek tahıl anlaşması ile ilgili son gelişmeleri değerlendirdi. Türkiye’nin insiyatifiyle Ukrayna yönetiminin Karadeniz’deki insani koridorların askeri amaçlarla kullanılmasına yönelik hiçbir girişimde bulunmayacağına dair yazılı garantileri imzalamasından memnun olduklarını söyledi.

Bakan, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Guterres tarafından önerilen Rus gübresi ve tahılının ihracatı yönündeki engellerin kaldırılmasını içeren paketin ikinci kısmı ile ilgili hiçbir sonuç göremediklerini vurguladı.

BM’yi ve Rus gübresi ile tahılının ihracatını engelleyen ülkeleri anlaşmanın ikinci kısmıyla ilgili yükümlülüklerini yerini getirmeye çağırdı. Konuyla ilgili olarak en kısa süre içinde önlemler alınması gerektiğine dikkat çekti.

Geçtiğimiz günlerde Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Amerika Birleşik Devletleri Bakanı Antony Blinken ile yaptığı telefon görüşmesinde yine tahıl konusu ele alınmıştı. Blinken, Türkiye’nin girişimleri sonucunda tahıl koridorunun tekrar faaliyete geçmesinden dolayı Türkiye’ye teşekkürlerini bildirmişti.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.