Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Rusya’dan Tahıl Koridoru Açıklaması: Koordinasyon Merkezi Açıldı

Geçtiğimiz günlerde imzası atılan tahıl koridorunun koordinasyon merkezi, İstanbul'da faaliyete geçti. Ayrıntılar geliyor...
Rusya’dan Tahıl Koridoru Açıklaması: Koordinasyon Merkezi Açıldı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Geçtiğimiz günlerde İstanbul’da imzası atılan tahıl koridoruna dair yeni bir gelişme yaşandı. Türkiye’nin arabuluculuğunda, Birleşmiş Milletler, Rusya ve Ukrayna heyetleri bir araya gelmiş ve Karadeniz’de tahıl koridoru oluşturulması için imzalar atılmıştı.

Anlaşma kapsamında, tahıl koridorunun koordinasyonu İstanbul’da yürütüleceği açıklanmıştı. Beklenen açıklama Rusya’dan geldi. Rusya Savunma Bakanlığı, İstanbul’daki Ortak Tahıl Koordinasyon Merkezi’nin açıldığını ve faaliyete başladığını duyurdu.

Bakanlık, Ukrayna’dan tahıl ihracatının başlatılması için yapılan anlaşma kapsamında, müşterek koordinasyon merkezinin İstanbul’da faaliyete başladığını bildirdi. Koordinasyon merkezinin Rus heyetinin bugün Türkiye’ye geleceği ve Ukrayna ve Birleşmiş Milletler’in de yer alacağı dörtlü formatta çalışmaya başlayacağı açıklandı.

Oluşturulan koordinasyon merkezinin açılış töreni, yarın Milli Savunma Üniversitesi’nde gerçekleştirilecek. Tahıl koridoruna dair detaylar geçtiğimiz gün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanmıştı.

TRT’nin yayınına katılan Erdoğan, planın operasyonel boyutunun İstanbul’dan idare edileceğini duyurmuştu.

GCM Yatırım Banner

Rusya Yaptırımlarım Kaldırılmasını İstiyor

Kremlin geçtiğimiz gün BM’yi anlaşmanın bir parçası olarak Rus gübre ve tahıl ihracatı üzerindeki kısıtlamaların kaldırılmasını sağlamaya çağırdı ve anlaşmanın başarılı olup olmayacağını söylemek için henüz çok erken olduğunu söylemişti.

Ukrayna ve Rusya, savaş öncesi küresel buğday ihracatının yaklaşık üçte birini oluşturuyordu. Rusya ile Ukrayna arasında 24 Şubat’ta başlayan savaşta, 5 ay geride kaldı. Rus ordusunun, Ukrayna’nın limanlarını hedef alması nedeniyle, ülkede tonlarca tahıl silolarda kaldı.

Bu durum küresel boyutta gıda krizi yaşanacağına dair endişelerin artmasına neden olmuştu. Karadeniz’de oluşturulan tahıl koridoru ile bu sorunun aşılması amaçlanıyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.