Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Cumhurbaşkanı Erdoğan Tahıl Koridoru Anlaşmasını Değerlendirdi

Cumhurbaşkanı Erdoğan, TRT ortak yayınında gazetecilerin sorularını yanıtladı. Erdoğan'ın gündeminde Karadeniz'de oluşturulacak tahıl koridoru konusu vardı.
Cumhurbaşkanı Erdoğan Tahıl Koridoru Anlaşmasını Değerlendirdi
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, TRT Özel Yayını’nda gündeme dair açıklamalarda bulundu. Gazetecilerin sorularını yanıtlayan Erdoğan, Karadeniz’de oluşturulacak tahıl koridoru anlaşmasına dair konuştu.

Tahıl koridorunun oluşturulması için yoğun temas ve müzakereler yürüttüklerini belirten Erdoğan, Ukrayna tahılının Karadeniz üzerinden dünya piyasalarına güvenli şekilde ihracatına yönelik mutabakatın İstanbul’da imzalanmasını sağladıklarını söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, planın başarılı şekilde uygulanmasıyla vahim boyutlara ulaşmakta olan küresel gıda krizinin etkilerinin hafifleyeceğini ve fiyatlardaki düşüşün devam edeceğini ifade etti. En az gelişmiş ülkelerin üzerindeki baskının azalacağını ve ortaya çıkacak kıtlıkların engelleneceğini sözlerine ekledi.

Plan İstanbul’dan İdare Edilecek

Cumhurbaşkanı Erdoğan, tarihi başarının Türkiye’nin küresel meselelerde oynamaya muktedir olduğu rolün önemini bir kez daha ortaya koyduğunu belirterek, planın operasyonel boyutunun İstanbul’dan idare edileceğini ifade etti.

Sürecin hassasiyetinin geçtiğimiz günlerde Odesa Limanı’na yapılan saldırıda görüldüğünü belirten Erdoğan, “Herkesten attıkları imzalara sahip çıkmalarını ve üstlendikleri sorumluluklara uygun şekilde hareket etmelerini bekliyoruz.” diye konuştu.

GCM Yatırım Banner

Savaşın başından beri önceliklerinin ateşkesin sağlanmasının ardından adil ve sürdürülebilir bir barışın tesis edilmesi olduğunu kaydeden Erdoğan, “Temenni ederim ki inşallah bunu da başarırız.” açıklamasında bulundu.

İsveç ve Finlandiya’nın NATO Üyelik Süreci

Cumhurbaşkanı Erdoğan, NATO Zirvesi’nde, İsveç ve Finlandiya’nın üyelik sürecine dair mutabakata değindi. Zirvenin en başarılı yanının terör örgütlerinin NATO kayıtlarına girmesi olduğunu belirten Erdoğan, İsveç ve Finlandiya’dan teröre verilen desteğin kesilmesi noktasında somut beklentileri olduğunu söyledi.

Erdoğan konuyla ilgili sözlerinin devamında, “Kesinlikle Türkiye’den bu konuda bir taviz beklenmesin. Görüşmeleri yaptık. Gel gör ki hemen ertesi gün yine teröristler Stokholm caddelerinde gösteri yapıyorlar. Finlandiya’da gösteri yapıyorlar.” ifadelerini kullandı.

İsveç’in somut adım atmaktan çok uzakta gözüktüğünü belirten Erdoğan, “Terör propagandası dahil, terör örgütü uzantılarını ülkemiz aleyhine faaliyette bulunmaktan alıkoymadıkları sürece bizden olumlu bir yaklaşım beklemesinler.” diye konuştu.

Madrid’te bir davet yapıldığını vurgulayan Erdoğan, “Neticesini de bu eylemler belirleyecek. Siz teröristleri caddede koruma altında yürütürseniz, biz de bunları takip ediyoruz. Orada istihbaratımız var nerede ne olduğunu anında takip ediyoruz.” açıklamasını yaptı.

İsveç ve Finlandiya’nın haricinde Almanya, Fransa, İngiltere İtalya ve diğer İskandinav ülkelerinin tamamının böyle olduğunu sözlerine ekleyen Erdoğan, liderlerle görüşmede bunu söylediğini ifade etti.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile görüşmesine atıfta bulunan Erdoğan, “Siz ne yapacaksınız böyle devam mı edeceksiniz?” dedim. “Bu böyle devam ederse, önümüze geldiği anda kusura bakmayın, bizim Parlamentomuz var, bu işe olumlu bakmaz” dedim.” ifadelerini kullandı.

Enflasyon ve Hayat Pahalılığı

Salgın sürec ve Ukrayna’daki savaşın etkisiyle, tarihin en yüksek seviyelerine ulaşan enerji ve emtiya fiyatlarına dikkat çeken Cumhurbaşkanı Erdoğan, küresel alanda enflasyonist bir ortamın oluştuğını ve diğer ülkelerde olduğu gibi Türkiye’nin de etkilendiğini söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, hayat pahalılığının yükünü azaltmak içi tüm adımları attıklarını belirterek, “Bu kapsamda Hazine ve Maliye Bakanlığımız ve ekonomi yönetimimiz çalışıyor. Hedef odaklı hayata geçirdiğimiz bu adımlarla zorlu koşullara karşı ülkemizin direnci artırmayı hedefliyoruz. Kur Korumalı TL’ye katılım çok oldu. Toplamda 1,8 milyon hesap açıldı. Bu sayı güvene işaret ediyor.” diye konuştu.

Son haftalarda petrol fiyatlarındaki düşüşün olumlu etkisini beklediklerini belirten Erdoğan, “Yıllık enflasyon düşüşünü önümüzdeki yıl ciddi bir şekilde Şubat-Mart döneminde görmeye başlarız.” açıklamasında bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan hafta sonu Ordu’ya gideceğini ve burada fındık fiyatlarını açıklayacağını söyledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın