Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Rusya’dan Sert Çıkış: Karadeniz Asla NATO Denizi Olmayacak!

Ukrayna'nın NATO'nun Karadeniz'deki güvenlikte daha büyük bir rol oynaması için yaptığı çağrının ardından Kremlin'den yanıt geldi. Detaylar haberde;
Rusya’dan Sert Çıkış: Karadeniz Asla NATO Denizi Olmayacak!
Yorum

Kremlin Sözcüsü Dmitry Peskov bugün Moskova’daki bir brifingde, Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmitro Kuleba’nın NATO’ya yaptığı Karadeniz’de daha büyük bir rol oynama çağrısını yanıtladı. Peskov, Karadeniz’in hiçbir zaman NATO kontrolü altında olmayacağına dikkat çekti.

Karadeniz’e kıyısı olan devletlerin iş birliği devleti olarak kalması gerektiğini savunan Peskov, “Karadeniz asla bir Kuzey Atlantik Antlaşması Örgütü’nün (NATO) denizi olamaz.” ifadelerini kullandı.

Karadeniz’in ortak bir deniz olduğunu, kıyısı olan tüm devletler için iş birliği, etkileşim ve güvenlik denizi olması gerektiğine işaret etti. Karadeniz’deki güvenliğin bölünemez olduğunu vurguladı.

Karadeniz’in Barışçıl Bir Araç Olduğu Savunuldu

Ukrayna Dışişleri Bakanı Kuleba bugün NATO’nun Karadeniz’deki güvenlikte daha büyük bir rol oynaması gerektiğini öngördü. Ukrayna’nın hava ve füze savunma sistemlerinin, ittifak müttefiklerinin sistemleriyle entegre edilmesi gerektiğini söyleyerek görüş bildirdi.

Karadeniz güvenlik konferansına video bağlantısıyla katılan Kuleba, “Karadeniz, tüm Avrupa’yı barışçıl ve gelecek odaklı kılmak için bir araçtır.” ifadeleri ile dikkat çekti.

Kuleba, tehditlerin göz ardı edildiği durumda işlerin ne kadar hızlı kötüye gidebileceğinin gösterdiğini kaydetti. Bu sebepten artık Karadeniz’in Baltık Denizi’nde olduğu gibi bir NATO denizi olmasının zamanı geldiğinin altını çizdi.

Avrupa’nın kuzeyindeki Baltık Denizi çevresindeki güvenlik haritası geçen sene Finlandiya ve İsveç’in NATO üyeliği başvurusunun ardından yeniden çizilmişti. Böylece Rusya, Batı askeri ittifakı dışındaki tek kıyı ülke haline gelmiş oldu.

KAYNAK: AA

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu