Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Rusya’dan Petrol Kararı: İhracat Kısıtlanıyor

Rusya Enerji Bakanlığı, petrol ihracatında Kasım ayından itibaren kısıtlamaya gideceğini duyurdu. Ayrıntılar haberde…
Rusya’dan Petrol Kararı: İhracat Kısıtlanıyor
HABER GİRİŞ

Rusya Enerji Bakanlığı petrol ihracatına yönelik yeni kararını duyurdu. Bakanlıktan yapılan açıklamada, ülkenin ham petrol ve petrol ürünleri ihracatının Mayıs-Haziran dönemindeki ortalama seviyeye kıyasla Kasım ayında günde 300.000 varilden fazla düşmesinin beklendiği kaydedildi.

Bakanlık ayrıca Rusya’nın, önde gelen petrol üreticileri grubu olan OPEC+’nın enerji piyasasını istikrara kavuşturmaya yönelik gönüllü çabalarına tam olarak katılmaya devam ettiğini söyledi.

Suudi Arabistan ve Rusya, yıl sonuna kadar toplam günde 1,3 milyon varil veya küresel talebin yüzde 1’inden fazlasını oluşturan gönüllü petrol arz kesintilerine devam etme konusunda anlaşmaya varmıştı.

Rusya Başbakan Yardımcısı Alexander Novak, geçen ay ülkenin petrol ihracatını günde 300.000 varil azaltma kararına petrol ürünlerinin de dahil edildiğini ilk kez dile getirmişti.

Açıklamada ayrıca, “Rusya’nın petrol ürünlerinin ihracatına yönelik kısıtlamalar getirdiğini ve bu kısıtlamaların uygulanmaya devam ettiğini not ediyoruz. Rezervlerin oluşturulması da dahil olmak üzere iç piyasaya petrol ürünleri sevkiyatı artıyor.” ifadeleri yer aldı.

GCM Yatırım Banner

Bakanlık açıklaması sonrası ham petrol varil fiyatı 81 dolar dolar seviyesinden işlem görüyor. Fiyat Eylül ayında 95 dolarakadar yükselmişti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın