Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Rusya’dan Petrol İhracatçılarına Tavan Fiyat Yasağı Geldi!

Rusya yönetimi, petrol ihracatçılarının Batı ülkelerince uygulanmakta olan fiyat sınırlarına uymasını yasakladı. Detaylar haberde;
Rusya’dan Petrol İhracatçılarına Tavan Fiyat Yasağı Geldi!
Son Güncelleme: 
Yorum

Rus hükümeti, Pazartesi günü yaptığı açıklama ile son zamanlarda üst üste gelen yasaklara bir yenisini ekledi. Açıklamada, yerel petrol ihracatçılarının ve gümrük organlarının, Rus ham petrolüne Batı tarafından uygulanan fiyat tavanlarına bağlı kalmalarının yasaklandığı belirtildi.

Söz konusu tedbir, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in 27 Aralık tarihli kararnamesinin uygulanmasına yardımcı olmak için çıkarıldı. Kararname ile 1 Şubat’tan itibaren üst sınıra uyan ülkelere ham petrol ve petrol ürünlerinin tedariki beş ay süreyle yasaklanmıştı.

Kararname ile Yeni Sorumluluklar Yükleniyor

Yeni kararname ile petrol ihracatçılarına nihai alıcıya kadar fiyatı takip etme ve tavan fiyat uygulanmasına izin vermeme sorumluluğu yükleniyor.

G7 ekonomileri, Avrupa Birliği, Avustralya, Norveç ve diğer ülkeler, Batı’nın Ukrayna’daki eylemleri nedeniyle Moskova’ya uyguladığı yaptırımların bir parçası olarak anlaşmaya varmıştı. Ülkeler, Rus petrolünün variline 60 dolardan fazla ödenmemesi konusunda anlaşmaya varmıştı

5 Aralık’taki anlaşma, varil başına 60 doların üzerinde fiyatlandırılan Rus petrolü için Batı tarafından sağlanan deniz sigortası, finans ve aracılık hizmetlerinin yasaklanması konusunu içeriyordu.

Bildirim Zorunluluğu Getirildi

Çıkarılan yeni Rus kanunu, bireylerin ve şirketlerin sözleşmelerine petrol fiyat tavanı mekanizmalarını dahil etmelerinin önüne geçiyor.

Ayrıca, petrol fiyatlarına tavan uygulama girişimlerini gümrük yetkililerine ve enerji bakanlığına bildirme zorunluğu getirilmiş oluyor.

Buna ek olarak, gümrük organları, bu tür mekanizmaların uygulandığını tespit etmeleri halinde, malların Rusya’dan ayrılmasını engellemek durumunda kalıyor.

Rus hükümetinin bu kararı aynı zamanda Rusya Enerji Bakanlığı’nı, Maliye Bakanlığı’nın onayıyla, 1 Mart tarihine kadar Rus petrol ihracat fiyatlarının izlenmesi adına bir yaklaşım geliştirmeye çağrıda bulunuyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu