Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Rusya’dan Litvanya Parlamentosu’nun Kararına Yanıt

Rusya devlet yetkilisi, Litvanya’nın Rusya'nın Ukrayna'daki faaliyetlerine ilişkin kararı hakkında yorum yaptı. İşte detaylar...
Rusya’dan Litvanya Parlamentosu’nun Kararına Yanıt
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Rusya Devlet Duması’nın uluslararası ilişkiler komitesi başkanı Leonid Slutsky, Litvanya Parlamentosu’nun Rusya’nın Ukrayna’da terör faaliyeti yürüttüğünü iddia etmek için kabul ettiği karar hakkında konuştu.

Slutsky, bu kararın gerçeklikle hiçbir ilgisi olmadığını belirtti. “Birincisi, Seimas’ın kararı hukuken geçersiz değil. Bunlar, Washington’un mesajlarını yansıtan Rusofobi ruhuna yönelik çağrılardır. İkincisi, kötü şöhretli çifte standartların kullanıldığına tanık oluyoruz.” dedi.

“NATO’nun Yugoslavya, Irak ve Irak’a yönelik saldırganlığı sırasında Litvanyalı milletvekilleri neredeydiler?” şeklinde soru yönelten isim, 2014’te Kiev’de kanlı bir darbe yapıldığında da orada olmadıklarına dikkat çekti.

Litvanya’nın aldığı kararı Rusya karşıtı projenin bir parçası olarak yorumlayan Slutsky, Rusya’ya karşı gerçekle hiçbir ilgisi olmayan önceden organize edilmiş hamleler yapıldığını belirtti.

Sovyetlerin gazilerinin ve torunlarını Baltık ülkelerinin sokaklarında gezinirken, kendilerinin Nazi rejimine karşı savaş verdiklerini söyledi.

GCM Yatırım Banner

Belgenin kabul edilmesinin Rusya’nın Litvanya ile ilişkilerini etkileyip etkilemeyeceği sorusuna ise Litvanya ile ilişkilerin seviyesinin zaten önemli ölçüde düştüğü şeklinde cevap verdi.

Litvanya Parlamentosu bugün Rusya’nın askeri güçleri ve paralı askerlerinin Bucha, İrpin, Mariupol, Borodyanka ve Hostomel başta olmak üzere Ukrayna topraklarında “toplu savaş suçu” işlediği ve bunun Ukrayna halkına karşı “soykırım” olarak kabul edildiğine karar verdi.

Söz konusu karar 128 oyla kabul edilirken, Litvanyalı milletvekilleri, uluslararası toplumu bu eylemi bir savaş suçu ve insanlığa karşı suç olarak kabul etmeye çağırdı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.