Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

BM: Ukrayna’daki Ölümler Savaş Suçu İşlendiğini Belgeliyor

BM Ukrayna İnsan Hakları İzleme Misyonu Başkanı Matilda Bogner, çatışma bölgesinde tanık olduğu üzücü manzaralara dair açıklama yaptı.
BM: Ukrayna’daki Ölümler Savaş Suçu İşlendiğini Belgeliyor
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Birleşmiş Milletler (BM) Ukrayna İnsan Hakları İzleme Misyonu Başkanı Matilda Bogner, Ukrayna savaşı hakkında açıklama yaptı. 24 Şubat’tan bu yana Ukrayna’da meydana gelen uluslararası insancıl hukuk ihlallerinin ve insan hakları hukuku ihlallerinin belgelendiğini belirtirken, ortaya çıkan hasarın bilançosunu açıkladı.

Savaşın 76. gününde ülkede mahvolmuş hayatlar, şehirler, hastaneler, okullar ve evler olduğunu söyledi.

Meslektaşlarıyla birlikte 14 şehri ziyaret ettiklerini belirten Bogner, “İnsanlar bize ölen, yaralanan, gözaltına alınan ve kaybolan akraba, komşu ve arkadaşlardan bahsetti.

“Çernihiv bölgesindeki Yahidne köyünde, yerel bir okulun bodrum katında 24 gün geçiren 70 yaşında bir adamla tanıştık. Bize 76 metrekarelik bir odayı 138 kişiyle paylaştığını anlattı.” dedi.

Bucha’dan bir kişinin yiyecek ve su bulmak için evden her ayrıldığında, sağ olarak geri dönüp dönmeyeceğinden emin olmadığını söylediğini aktardı.

GCM Yatırım Banner

Bucha ve Kiev’in kuzeyindeki Rus silahlı kuvvetleri tarafından işgal edilen diğer yerleşim yerlerinde, 300’den fazla erkek, kadın ve çocuğun yasa dışı öldürüldüğüne dair rapor aldıklarını açıkladı.

Rusya’nın saldırılarının başından bu yana 3.381 ölü ve 3.680 yaralı ile 7.061 sivil kayıp olduğunu ancak gerçek rakamların bundan çok daha yüksek olduğunu söyledi.

Her sivil ölümünün bir trajedi olduğunu belirten isim, “Koşullara bağlı olarak, tek bir sivilin veya savaş dışı bir kişinin ölümü, uluslararası insancıl hukuk kapsamında korunan kişiler oldukları için savaş suçu teşkil edebilir.” ifadesini kullandı.

Çatışmanın başından beri bölgede yüzlerce eğitim ve sağlık tesisinin yıkıldığını veya hasar gördüğünü kaydettiklerini söyledi.

Ukrayna genelinde farklı mezheplere mensup en az 50 Hıristiyan, Yahudi ve Müslüman ibadethanesi çatışmalar sonucunda zarar gördüğünü belirtti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın