Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Rusya’dan İtiraf: Yaptırımlar Ekonomiyi Olumsuz Etkileyecek

Moskova, uygulanan yaptırımları ele alarak atılan adımların Rus ekonomisinde şok etkisi yaratabileceğini duyurdu. İşte detaylar;
Rusya’dan İtiraf: Yaptırımlar Ekonomiyi Olumsuz Etkileyecek
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Rusya-Ukrayna savaşının başlamasıyla Avrupa ülkeleri Moskova’ya ağır yaptırımlar uygulamaya başladı. Ardı arkası kesilmeyen yaptırımlara son olarak Rus petrolüne tavan fiyat uygulanması kararı eklendi. Rusya Merkez Bankası, bugün yayımladığı “Eğilimler ne anlatıyor” başlıklı raporda mevcut ekonomik görünüm ile ilgili bilgiler paylaştı.

Raporda, kısmi seferberliğin Rus ekonomisi için Ekim ortasında ve Kasım başında kısa süreli düşüş yaşattığı paylaşıldı.

Avrupa Birliği ülkelerinin Rusya’dan gelen petrole varil başına 60 dolar tavan fiyat uygulamaya başlamasının Rus ekonomisini olumsuz etkileyeceği duyuruldu.

2 Aralık’ta Rus petrolüne 60 dolar tavan fiyat uygulanması kararlaştırılmıştı.

“Şok Etkisi Yaratabilir”

Avrupa ülkeleri tarafından atılan adımların ekonomide şok etkisi yaratabileceğine dikkat çekilen raporda, Rus petrolüne yönelik uygulanan yaptırımlar ve tavan fiyat sisteminin Rus ekonomisindeki faaliyetleri önemli ölçüde azaltabileceği aktarıldı.

GCM Yatırım Banner

Rus yetkililer, tavan fiyat konusuna oldukça sert tepkiler göstererek bunun uygulanması halinde söz konusu ülkelere petrol ve petrol ürünleri vermeyeceklerini duyurmuşlardı. (AA)

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın