Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Rusya’dan Finlandiya Büyükelçiliği Hakkında Yaptırım Kararı

Rusya, Finlandiya'nın Ukrayna konusunda gösterdiği tutuma karşılık olarak misilleme adımı atarken, açıklama Finlandiya'nın NATO kararının ardından geldi.
Rusya’dan Finlandiya Büyükelçiliği Hakkında Yaptırım Kararı
Son Güncelleme: 
Yorum

Finlandiya Cumhurbaşkanı Sauli Niinisto ve Başbakan Sanna Marin hafta sonu yaptığı açıklamada, NATO’ya resmen başvuracaklarını duyurdu. Rusya’nın Şubat ayında Ukrayna’yı işgal etmesinin ardından NATO üyeliğinin Finlandiya’nın güvenliğini artıracağı belirtildi.

Rusya, Finlandiya’nın ve hemen arkasından gelen İsveç’in kararının karşılığı olacağını belirtirken, bugün bir açıklama geldi.

Rusya Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, 17 Mayıs’ta Finlandiya’nın Rusya Büyükelçisi A. Helanterya’nın bakanlığa çağırıldığı belirtildi.

Avrupa Birliği’nin Rusya karşıtı yaptırım kampanyasının bir parçası olarak Helsinki’deki Rus Büyükelçiliği’nin iki çalışanının, Finlandiya’dan asılsız sınır dışı edilmesi ile Finlandiya’nın Rusya’ya karşı çatışmacı gidişatı gibi konuların şiddetle protesto edildiği söylendi.

Kiev rejimine silah ve Ukrayna milliyetçilerinin Donbass ve Ukrayna’nın sivil nüfusuna karşı işledikleri suçların örtbas edildiği aktarıldı.

Bu adımlara misilleme olarak alınan karar kapsamında, “Rus tarafının, Moskova’daki Finlandiya Büyükelçiliği personelinin iki çalışanının Rusya Federasyonu’nda daha fazla kalmalarının kabul edilemezliği konusunda bir karar verdiği bilgisi verildi.” açıklaması yapıldı.

İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyeliğine başvurusu hakkında dün Kremlin’den de bir açıklama gelmişti. Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Sergey Ryabkov, “Bunu kabulleneceğimize dair bir hayale kapılmamalılar” ifadesini kullandı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu