Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Rusya’dan Çekilen Fransız Bankası Kazanç Verilerini Açıkladı!

SocGen, yılın ilk yarısındaki kazancını açıkladı. Banka tahminlerin aksine bir rapor sundu. İşte detaylar;
Rusya’dan Çekilen Fransız Bankası Kazanç Verilerini Açıkladı!
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME

Avrupa’nın ana finans şirketlerinden biri olan Fransız bankası Societe Generale (SocGen) yılın ikinci çeyreğinde Rusya’dan çıkışı nedeniyle net zarar yayımladı. Fakat tüm faaliyetlerindeki sürekli büyüme sayesinde sonuç beklentilerden iyi geldi.

SocGen bir önceki yılın ilk çeyreğinde 1,44 milyar euroluk kâr yaşamışken, bu yılın aynı döneminde 1,48 milyar euroluk net zarara uğradı.

Zarar, grubun Rusya’dan ayrılması ile geçen Mayıs ayında Rosbank ve Rusya’daki sigorta ortaklıklarının satışının yol açtığı 3,3 milyar euroluk vergi öncesi ücreti de kapsadı.

Banka, ileriye yönelik olarak bir kârlılık ölçütü olan maddi özkaynak getirisini yüzde 10’a çıkarmayı hedeflediğini söyledi.

Bu arada Societe Generale yılın ilk yarısının tamamında 640 milyon euro net zarar bildirdi ancak  net bankacılık gelirinin yüzde 15 artarak 14,35 milyar euroya ulaştığı vurgulandı.

GCM Yatırım Banner

Raporda SocGen’in 2022 yılının ilk yarısında, risk maliyeti 27 baz puan olarak gerçekleştiği görüldü.

Net bankacılık gelirinin ise yılın ikinci çeyreğinde geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 21,4’lük artış göstererek 2,304 milyon euroya ulaştığının altını çizdi.

Societe Generale Grup’un CEO’su Fréderic Oudéa şunları söyledi: “2022’nin ikinci çeyreği, çeşitli stratejik projelerimizin iki yıllık yoğun ve disiplinli yürütülmesini başarılı bir şekilde tamamlıyor.”

CEO grubun stratejik gelişmelerini engellemeden Rusya faaliyetlerinden çıkışını iyi yönetebildiklerini bildirerek bu durumun sermaye üzerinde önemli bir etki yaratmadığına dikkat çekti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.