Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Rusya’dan BM Oylaması Öncesinde 3. Dünya Savaşı Uyarısı

Rusya’nın BM İnsan Hakları Konseyi üyeliğine ilişkin oylama öncesinde Moskova'dan çarpıcı açıklamalar geldi. Yıkıcı sonuçlar ve 3. Dünya Savaşı uyarıları altta;
Rusya’dan BM Oylaması Öncesinde 3. Dünya Savaşı Uyarısı
HABER GİRİŞ

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu, bugün Rusya’nın BM İnsan Hakları Konseyi üyeliğinin askıya alınması için oy kullanacak. Beklenen oylama öncesinde Rusya’dan gelen yeni açıklama, “yıkıcı sonuçlar” uyarısıyla dikkat çekti.

Tass’ın aktardığı bilgilere göre Rusya’nın BM nezdindeki Büyükelçi Yardımcısı Dmitry Polyanskiy, Rusya üyeliğinin askıya alınmasının BM için yıkıcı sonuçları olabileceğini belirtti.

Rusya’dan BM için Yıkıcı Sonuçlar ve 3. Dünya Savaşı Uyarısı

ABD ve diğer batılı ülkeler Rus kuvvetlerinin Ukrayna’nın Bucha kentinde sivilleri öldürdüğü iddialarının ardından Rusya’nın BM İnsan Hakları Konseyi’nden çıkarılması için talepte bulundu.

Onaylanması için meclis üyelerinin üçte iki çoğunluğunun evet oyu vermesi gerekirken Polyanskiy, Rus üyeliğinin askıya alınmasının BM için yıkıcı sonuçlar doğurabileceğini şöyle ifade ett:

“Bu, ABD ve müttefikleri tarafından BM sistemi için yıkıcı sonuçlarla dolu sembolik bir adımdır.”

GCM Yatırım Banner

Bu durumun Batılı ülkelerin Rusya’yı cezalandırma kisvesi altında BM kurumlarını baltalamaya çalıştığı daha geniş bir tabloya işaret ettiğini ekledi.

“Böyle yaparak 2. Dünya Savaşı’ndan sonra ortaya çıkan ve gezegeni 3. Dünya Savaşı’ndan koruyan mevcut çok taraflı sistemin temellerini yok etme riskini alıyorlar”
diyen Polyanskiy, aynı zamanda ABD’yi eleştirdi.

ABD’nin 2018’de İnsan Hakları Konseyi’nden çekildiği ve sadece üç yıl sonra geri döndüğü göz önüne alındığında, yaklaşan oylamanın aşırı şüpheciliğinin altını çizdiğini belirtti.

“Unutulmaması gereken bir şey var ki, Amerika Birleşik Devletleri sadece birkaç yıl önce İnsan Hakları Konseyi’ni reddetti, onu terk etti ve rolünü azaltmak için tutarlı girişimlerde bulundu. Bu nedenle ABD İnsan Hakları Konseyi’nin davası için bir savaşçı olarak görülemez.” dedi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.