Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Rusya’dan Bir Misilleme de Japonya için Geldi

Rusya, Japonya’nın açık şekilde Rus karşıtı bir yol izlediği gerekçesiyle, 8 diplomatını sınır dışı etme kararı aldı.
Rusya’dan Bir Misilleme de Japonya için Geldi
HABER GİRİŞ

Rusya Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, Rus diplomatların Japonya’dan sınır dışı edilmesine ilişkin misilleme önlemleri hakkında alınan karar duyuruldu.

Açıklamada, Moskova’daki Japon Büyükelçiliği temsilcisinin Rusya Dışişleri Bakanlığı’na çağırıldığı ve alınan kararların iletildiği bildirildi.

Tokyo’nun Ukrayna’da özel bir askeri operasyonun başlamasıyla açıkça Rus karşıtı bir yol izlediği söylendi.

Bakanlık tarafından yapılan açıklamada, “Batı’nın ülkemize karşı iftira yaymak için yürüttüğü kuduz kampanyaya aktif olarak katılan F. Kişida yönetimi, modern Rus-Japon ilişkileri için emsalsiz adımlar atarak, uzun yıllar boyunca biriken karşılıklı yarara dayalı iş birliğinin olumlu yanlarını yok etti.” ifadesine yer verildi.

Japonya’nın sağduyuyu hiçe saydığı, açıkça Ukrayna topraklarında faaliyet gösteren neo-Nazi oluşumlara tam destek pozisyonu aldığı belirtildi. Kiev hükümetine siyasi, ekonomik ve askeri yardım sağladığı belirtilirken, buna Japon toplumunda Rusofobik histerinin yoğunlaşmasının, 1961 Viyana Diplomatik İlişkiler Sözleşmesini ihlal ederek yaratılmasının eşlik ettiği söylendi.

GCM Yatırım Banner

Tüm bu anlatılanlara bağlı olarak Rusya’nın 8 Japon diplomatı sınır dışı ettiği ve 10 Mayıs’tan önce ülkeyi terk etmeleri gerektiği söylendi.

Alınan kararın ve olayların bu şekilde gelişmesinin tüm sorumluluğunun Rusya ile dostane ve yapıcı ilişkilerden vazgeçmeyi tercih eden Japonya hükümetine ait olduğu ifade edildi.

Rus hükümeti bugün İngiltere’ye de misilleme olarak İngiliz Parlamentosu Avam Kamarası’nın 287 üyesinin sınır dışı edilmesine karar verdi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.