Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Rusya’dan Azerbaycan ve Ermenistan’a Çağrı: Üçlü Anlaşmaya Uyun

Kremlin Sözcüsü Peskov, Karabağ ile ilgili daha önce Rusya, Azerbaycan ve Ermenistan arasında varılan üçlü anlaşmalara uyulması için çağrıda bulundu.
Rusya’dan Azerbaycan ve Ermenistan’a Çağrı: Üçlü Anlaşmaya Uyun
HABER GİRİŞ

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov bugün Rusya’nın başkenti Moskova’da, Azerbaycan’ın Karabağ’da anayasal yapıyı yeniden tesis etmek üzere başlattığı antiterör operasyonuyla ilgili açıklamalarda bulundu.

Gazetecilere konuşan Peskov, Karabağ ile ilgili daha önce Rusya, Azerbaycan ve Ermenistan arasında varılan üçlü anlaşmalara uyulması gerektiğine dikkat çekti.

Herkesi bu belgelerin hükümlerine yeni gerçekleri de dikkate alarak uyması için çağrıda bulunan Peskov, Karabağ’daki durumdan ötürü endişe duyduklarını dile getirdi.

Karabağ’daki gerilimin keskin bir şekilde artmasından ve askeri harekatın başlamasından endişe duyduklarına vurguda bulunan Peskov, Azerbaycan ve Ermenistan’ın, Rusya ile birlikte imzaladığı üçlü anlaşmalara uyması gerektiğini söyledi.

Tek esaslı dayanağın Rusya, Ermenistan ve Azerbaycan arasında imzalanan üçlü belge olduğunu ifade ederek, “Herkesi bu belgelerin hükümlerine, gerçekleri de dikkate alarak uymaya çağırıyoruz.” dedi.

GCM Yatırım Banner

Uyulması gereken üçlü belgeye ilişkin detaylar veren Peskov, “Ermeni tarafının Azerbaycan’ın 1991 itibarıyla topraklarını tanıdığı gerçeğini kastediyoruz.” diyerek dikkat çekti.

Kremlin Sözcüsü Peskov, gerginliğin arttığı bölgedeki durumun diplomatik çözümü için Bakü ve Erivan’la temaslarına devam ettiklerinin de bilgisini verdi.

KAYNAK: AA

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın