Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Rusya’dan Avrupa’ya Gaz Sevkiyatı Hakkında Şaşırtan Hamle

Avrupa’da hala gaz krizinin devam ettiğini söyleyen Rusya Başbakan Yardımcısı Novak, konuya dair yeni bir açıklamada bulundu.
Rusya’dan Avrupa’ya Gaz Sevkiyatı Hakkında Şaşırtan Hamle
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Rusya, Şubat ayının sonunda Ukrayna’da başlattığı işgal nedeniyle Batılı ülkeler tarafından sayısız yaptırımla karşı karşıya kaldı. Hatta bugüne kadar en fazla yaptırım uygulanan ülke olarak tarihe geçti. Ancak tüm kısıtlamalara ve yaptırımlara rağmen girdiği yoldan geri dönmeyen Rusya, Ukrayna’daki askeri operasyonunu devam ettiriyor.

Bu durumdan zarar gören Rusya kadar Avrupa ülkeleri de oldu. Avrupa Rus gazını alamadığı için çok ciddi bir enerji krizi yaşıyor. Ülkeler çeşitli tasarruf planlarını devreye soksa da soğuk geçen kış nedeniyle riskler devam ediyor.

Türkiye’de Kurulacak Gaz Merkezine Diğer Ülkeler de Katılabilir

Rusya Başbakan Yardımcısı Alexander Novak, Yamal-Avrupa Boru Hattı üzerinden Avrupa’ya gaz arzını yeniden başlatmaya hazır olduklarını söyledi. Avrupa’da gaz kıtlığının devam ettiğine dikkat çeken Novak, burada arzı sürdürmek için hala fırsatlar olduğunu dile getirdi.

Yamal-Avrupa boru hattının genellikle Batı’ya doğru gittiğini fakat Polonya’nın Rusya’dan gaz almayı bırakmasının ardından Almanya’daki depolardan faydalanması nedeniyle tersine döndüğünü belirtti.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, ülkesine uygulanan yaptırımlar nedeniyle gaz ödemesinde ruble zorunluluğu getirmişti. Bu zorunluluğa uymak istemeyen Avrupa ülkeleri ise Rusya’dan gaz almayı bıraktı. Ancak bu durum beraberinde ciddi bir enerji krizini doğurdu.

GCM Yatırım Banner

Geçtiğimiz günlerde Türkiye’de bir doğal gaz merkezi kurma planının 2023 yılında netleşeceğini söyleyen Novak, sadece Rusya’nın değil diğer ihracatçıların da dahil olabileceği bir platformdan bahsettiklerini dile getirdi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.