Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Rusya’dan Açık Tehdit: Putin’i Tutuklama Girişimi Savaş İlanı Olur

Rusya'nın eski lideri Medyedev, Putin'i tutuklamaya yönelik herhangi bir girişimin Rusya'ya savaş ilanı olacağını söyleyerek açıkça nükleer uyarıda bulundu.
Rusya’dan Açık Tehdit: Putin’i Tutuklama Girişimi Savaş İlanı Olur
HABER GİRİŞ

Önde gelen Rus diplomat Medvedev, Uluslararası Ceza Mahkemesi’nin (ICC) Cuma günü çıkardığı tutuklama emriyle ilgili dikkat çekici açıklamalarda bulundu. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’i tutuklamaya yönelik herhangi bir girişim, Rusya’ya savaş ilanı anlamına geleceğini söyleyen Medyedev, konuşmasında “nükleer risk” söylemlerinde bulundu.

Rusya’nın eski başkanı olan diplomat, Rusya, Çin ve ABD dahil ülkelerin tanımadığı ICC’nin hiçbir zaman önemli bir şey yapmamış yasal bir hiçlik olduğunu savundu.
Medyedev, Putin’i tutuklamaya yönelik herhangi bir girişim hakkında şöyle dedi:

“Bunu bir hayal edelim. Hiçbir zaman gerçekleşmeyecek olan bu durumun yine de gerçekleştiğini hayal edelim: Nükleer devletin şu anki başkanı, örneğin Almanya gibi bir bölgeye gitti ve tutuklandı. Bu ne olurdu? Rusya Federasyonu’na savaş ilanı olurdu. Ve bu durumda, tüm varlıklarımız -tüm füzelerimiz vesaire- Alman Federal Meclisi’ne, Şansölye’nin ofisine uçacak.”

2008’den 2012’ye kadar Rusya başkanlık koltuğunda oturan Medvedev, savaştan bu yana, Batılı liderlere hakaret eden ve bir dizi nükleer uyarıda bulunan, en agresif Rus yetkililerden biri oldu.

Son konuşmasında da nükleer risklerin arttığını dile getirdi ve “Ukrayna’ya her gün yabancı silah sevkiyatı nükleer kıyameti daha da yaklaştırıyor” dedi. Tüm bu sözlerinin yanında Batı ile ilişkilerin bir gün düzeleceğini ancak bunun uzun zaman alacağını şöyle anlattı:

GCM Yatırım Banner

“Er ya da geç durumun istikrara kavuşacağına ve iletişimin yeniden başlayacağına inanıyorum, ancak o zamana kadar bu insanların (Batılı liderlerin) önemli bir kısmının emekli olacağını ve bazılarının da öleceğini umuyorum.”

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın