Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Rusya’da Kripto Topluluğu Düzenleyici Yaklaşımın Değişmesini İstiyor

RACIB adlı kripto topluluğu, endüstri üzerindeki mevcut düzenleyici duruşun mali kayıplar yaratabileceğini öne sürüyor.
Rusya’da Kripto Topluluğu Düzenleyici Yaklaşımın Değişmesini İstiyor
HABER GİRİŞ

Rusya, kripto para düzenlemelerinin kabul edilmesi süreci devam ederken, yerel topluluk, hükümetin piyasayı düzenleme yaklaşımını değiştirmesi için Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’e başvurdu.

Ülkenin büyük bir kripto ve blok zinciri meraklıları grubu olan Rusya Kripto Endüstrisi ve Blockchain Derneği (RACIB), Putin’e açık bir mektup yayınlayarak, kendisini kripto endüstrisinin küresel gelişimini görmezden gelmenin risklerini ele almaya çağırdı.

RACIB, Rusya’nın 2021’de ilk kripto yasası olan “Dijital Finansal Varlıklar Üzerine”yi yürürlüğe koymasına rağmen kriptonun benimsenmesini hedefleyen deneysel yasal rejimleri uygulamakta çok yavaş kaldığını savundu.

Kasım 2022’de milletvekilleri, ulusal kripto para borsası başlatmayı öneren bir dizi yasal değişiklik yaptı. RACIB’e göre bu değişikliklerden bazıları, yerel blockchain geliştiricileri için cezai yaptırımlar getirdikleri için Rusya’da dijital finansal teknolojilerin uygulanmasını önemli ölçüde karmaşık hale getirecek.

RACIB’in yönetici direktörü Alexander Brazhnikov, önerilen değişikliklerin Rus icra makamlarına yerel kripto topluluğuna baskı yapması için bir seçim çeşitliliği sunacağını söyledi. Dijital varlık endüstrisindeki şirketlerin her şeyi Rus mevzuatı çerçevesinde yaptıklarını kanıtlamalarının kolay olmayacağını belirtti.

GCM Yatırım Banner

RACIB, Putin’e kriptoya karşı düşmanca tutumun son verilmesi çağrısı yapılırken şu ifadelere yer verildi.

“Dijital finansal varlıkların düzenlenmesi konusundaki mevcut devlet politikası, Rusya ekonomisinin yeni finansal teknolojilerin getirilmesini geciktirmesi nedeniyle sadece düşmanca değil, aynı zamanda dost ülkelerin de gerisinde kalması için ciddi riskler yaratıyor.”

RACIB’e göre kripto endüstrisinin faydalarını görmezden gelmenin ardındaki en büyük risklerden biri, yerel yeteneklerin Kazakistan ve Ermenistan gibi Avrasya Ekonomik Birliği (EAEU) ülkeleri de dahil olmak üzere gelişmiş yetki alanlarına taşınması olasılığı.

Topluluk ayırca Putin’den, devletin kripto düzenleme politikasını oluşturmak için hükümetle iş birliği yapmak üzere dijital varlık topluluğunun temsilcilerini içeren bir çalışma grubu oluşturulmasını istedi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.