Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Rusya’da İşsizlik Oranları Tarihi Rekorunu Yineledi

Rusya Başbakan Yardımcısı Tatyana Golikova'nın açıklamasına göre ülkede işsizlik Nisan ayı itibarıyla tüm zamanların en düşük seviyesini tekrar etti. Detaylar haberde;
Rusya’da İşsizlik Oranları Tarihi Rekorunu Yineledi
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Bakanlar Kurulu toplantısında bir konuşma gerçekleştiren Rusya Başbakan Yardımcısı Tatyana Golikova, Nisan ayı itibarıyla ülkedeki işsizlik oranlarının tarihi rekorunu güncelleyerek yüzde 3.3 olarak gerçekleştiğini duyurdu.

Golikova, “ILO’nun metodolojisine göre işsizlik oranları, Nisan ayında yüzde 3.3 gibi yeni bir tarihi düşük seviyeye ulaştı” ifadesini kullandı.

Kayıtlı İşsiz Sayısı Azaldı

İş merkezlerine kayıtlı işsiz sayısının 523.000, yani yılın başına göre 41.000 daha az olduğunu söyleyen Golikava, Çalışma Bakanlığına bağlı iş ilanları portalında şu an için 1.8 milyondan fazla iş teklifinin bulunduğu bilgisini verdi.

Rusya Federal İstatistik Servisi (Rosstat) tarafından yayımlanan rapora göre ülkede bu yılın Nisan ayında işsizlik oranları yüzde 3.5’ten yüzde 3.3’e geriledi.

Veriler Açıklandı

Nisan 2023 döneminde 15 yaş ve üstü nüfusta işsizlik oranının yüzde 3.3, toplam işsiz sayısının ise 2.5 milyon kişi olarak ortaya çıktığı ifade edildi.

GCM Yatırım Banner

Ayrıca, kırsal alanda işsizlik oranının yüzde 4.8, kentsel alanda ise yüzde 2.8 oranında olduğu belirtildi.

25 yaş altındaki genç kitlenin toplam işsiz sayısının yüzde 17.5’ini, 50 yaş ve üzerindeki nüfusun yüzde 21.7’sini oluşturduğu, hiç iş deneyimi olmayan vatandaşların ise toplam işsiz sayısının yüzde 25.6’sına denk geldiği de iletildi.

Rusya Çalışma ve Sosyal Koruma Bakanı Anton Kotyakov, daha önce yaptığı açıklamalarda Rus ekonomisinin 2030 yılına kadar 2.5 milyon ek işçiye ihtiyacı olacağını söylemişti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın