Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Rusya Yeni Uzay İstasyonu Projesi için Türkiye’yi Seçti

Roscosmos Genel Müdürü Borisov, Rusya’nın uzay çalışmaları kapsamında yeni yörünge istasyonu projesi için Türkiye’ye teklif götürdüğünü açıkladı.
Rusya Yeni Uzay İstasyonu Projesi için Türkiye’yi Seçti
HABER GİRİŞ

Ankara ile her alanda iş birliği halinde olan Moskova, uzay alanı için de Türkiye’ye odaklandı. Rusya Federal Uzay Ajansı (Roscosmos) Genel Müdürü Yuriy Borisov, yeni uzay istasyonu projesiyle ilgili Türkiye ile birlikte 2 ülkeye daha teklif sunduklarını açıkladı.

Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de gerçekleştirilen 74. Uluslararası Uzay Kongresi’ne katılan Roscosmos Müdürü, gazetecilere yaptığı açıklamada, Güney Afrika, Brezilya ve Türkiye’nin uzay ajanslarına Rusya’nın kendi kuracağı yörünge istasyonu projesine katılım sağlamalarını önerdiklerini söyledi.

Borisov, “Kongre’deki ikili görüşme ve temaslar, Rus kozmonotiğine ve Rusya’nın uzaydaki başarılarına ilginin çok yüksek olduğunu gösterdi. Rus yörünge istasyonunun geliştirilmesiyle ilgili planlarımızı meslektaşlarımıza sunduk. Onları bu projeye katılmaya davet ettik” diye konuştu.

Teklif sundukları üç ülkeden de meslektaşlarının projeye ilgi duyduklarını aktararak, BRICS ülkeleriyle uzay çalışmaları alanına yoğunlaştıklarını kaydetti.

Rusya, UUİ’den Ayrılacak

Ukrayna’ya başlattığı savaştan sonra soğuk savaş pozisyonu alan Rusya, uluslararası anlaşma ve birliklerden ayrılma kararı almıştı.

GCM Yatırım Banner

Bu kapsamda Moskova, 2024 yılından sonra Uluslararası Uzay İstasyonu’ndan (UUİ) çıkma kararı vermişti. (AA)

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.