Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Rusya Yeni Taarruz Başlatabilir: Hedef Ukrayna’nın Doğusu

Analistler, Rusya’nın Ukrayna’ya saldırmaktan vazgeçmediğini ve ülkenin doğusuna yeni bir harekat düzenleyebileceğini belirtiyor.
Rusya Yeni Taarruz Başlatabilir: Hedef Ukrayna’nın Doğusu
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Rusya’nın 24 Şubat tarihinde Ukrayna’ya yönelik askeri harekat sonrası, analistler ilerleyen sürecin nasıl olacağına dair değerlendirmelerde bulunuyor.

Devlet Başkanı Vladimir Putin’in, Ukrayna’daki kışkırtılmamış saldırısına karşı askeri stratejide bir değişiklik yaparak, Donbas bölgesinin kontrolünü ele geçirmek amacıyla ülkenin doğusundaki güçleri yeniden konumlandırdığı belirtiliyor.

Analistler, Ukrayna ordusunun, Putin’in büyük şehirleri ele geçirme ve hükümeti devirme girişimini engellediğini söyleyerek, Rusya’nın yaklaşımındaki değişikliği başarısızlığın üstü kapalı bir kabulü olarak görüyor.

Ukrayna’nın Doğusu Hedef Alınabilir

Tahminlere göre savaşın bir sonraki aşaması, Rusya’nın üst düzey ordu komutanlarının ayrılıkçı Donetsk ve Luhansk cumhuriyetleri üzerinde tam kontrol kurmaya yönelik olarak. Rusya’nın bu bölgeye düzenleyeceği bir taarruz, insani krizin daha korkunç bir boyuta ulaştırabilir.

Ukrayna Başbakan Yardımcısı Iryna Vereshchuk, Harkov, Donetsk ve Luhansk’ın doğu bölgelerindeki insanlara, yaklaşan bir saldırı ihtimaline bölgeyi terk etme çağrısında bulunmuştu. Vereshchuk bunun şu an yapılması gerektiğini yoksa insanların ateş altında kalabileceğini söyledi.

GCM Yatırım Banner

Rusya Doğuda Yeniden Toplanıyor

TS Lombard’da EMEA ve Küresel Siyasi Araştırmalar Genel Müdürü Christopher Granville, Rusya’nın Ukrayna’nın doğusundaki birliklerini yeniden toplamasının yeni dehşetlerin habercisi olduğunu söyledi. Granville, Donetsk Oblastı’nın kuzeyinde yer alan iki büyük şehir olan Slovyansk ve Kramatorsk için özellikle endişe duyduğunu belirtti.

Savaş Araştırmaları Enstitüsü’ndeki analistlere göre, Rusya henüz sözde Kiev bölgesinden doğu taarruzuna çekilen güçlerini taahhüt etmedi, ancak birliklerin Slovyansk’a bir saldırı hazırlığında olduğu düşünülüyor.

Rusya için İki Seçenek Var

Askeri stratejist ve Cleveland, Ohio’daki Case Western Reserve Üniversitesi’nde yardımcı profesör olan Jonathan Flint, Rusya’nın yeni askeri hedeflerine ulaşması için iki yol olduğuna inanıyor. Ancak ikinci bir işgal girişiminin ilk seferde olduğu gibi başarısız olma riski bulunuyor.

Flint’e göre diğer seçenek ise Rusya ordusunun buraya yerleşmesi ve Ukrayna’nın bu bölgeleri geri almasını imkansız hale getirmek. Analist bunun Rusya için daha akıllıca bir fikir olduğunu düşünüyor.

Alman Marshall Fonu’nda kıdemli güvenlik ve savunma görevlisi Bruno Lete ise altı haftalık savaşın bitmediğini ve doğunun ötesinde Ukrayna’nın güneyine de bakılması gerektiğini, Kırım’ın doğusunun zaten işgal altında olduğunu söyledi. Lete, Mariupol’un düşmesi halinde Rusya’nın hedefine ulaşacağını ifade etti.

Rusya’nın Kiev yakınlarından geri çekilmesi, dünya liderlerinin savaş suçlarının artan kanıtlarına dehşet içinde tepki göstermesiyle birlikte uluslararası bir kınama rüzgarı ile aynı zamana denk geldi.

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, Rusya’yı Ukrayna’da soykırım yapmakla suçlarken, ABD Başkanı Joe Biden, Putin’in savaş suçlarından yargılanmasını istedi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.