Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Zelenskiy Rusya Ordusunu Soykırım Yapmakla Suçladı

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, katıldığı bir televizyon programında, Rus ordusuna yönelik suçlamalarda bulundu. Ayrıntılar geliyor...
Zelenskiy Rusya Ordusunu Soykırım Yapmakla Suçladı
Yorum

Rusya ile Ukrayna arasındaki savaş bir yandan diplomatik görüşmeler yürütülmesine rağmen devam ediyor. Taraflardan ise yeni açıklamalar geliyor. Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, katıldığı bir televizyon programında açıklamalarda bulundu.

Zelenskiy, Rusya’yı Ukrayna halkına karşı soykırım yapmakla suçladı ve “Bu bir soykırımdır. Bütün ulusun ve halkın ortadan kaldırılması” açıklamasında bulundu. Zelenskiy ayrıca Ukrayna ordusunun Kiev ve Çernihiv’deki topluluklar üzerindeki kontrolü yeniden ele geçirdiğini söyledi.

Ukrayna Devlet Başkanı açıklamasının devamında, “Biz Ukrayna vatandaşlarıyız. 100’den fazla milliyetimiz var. Bu, tüm bu milliyetlerin yok edilmesi ve imha edilmesiyle ilgili bir durum” değerlendirmesinde bulundu.

Ukrayna vatandaşı olarak Rusya’nın politikasına boyun eğmek istemediklerini belirten Zelenskiy, bu nedenle yok edildiklerini ve bunun 21. yüzyılın Avrupa’sında olduğunu söyledi. Zelenskiy, kişisel öfkesini ve duygularını bir kenara bırakıp Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile nihai bir barış diyaloğu sürdürmekten başka seçeneğinin olmadığını vurguladı.

‘Putin ile Ateşkes Olmadan Görüşmem’

Tüm yapılanlardan sonra Rusya ile her türlü müzakere yapılmasının zor olduğunu belirten Zelenskiy, bir başkan olarak bunu yapmak zorunda olduğunu belirtti. Zelenskiy herhangi bir müzakere için ateşkes şartına bağlı olacağını sözlerine ekledi. Bombardıman devam ederken toplantı bile yapmadığını söyleyen Ukrayna lideri, ateşkes ilan edildikten sonra Putin ile görüşebileceğini belirtti.

Zelenskiy ayrıca Rus kuvvetlerinin Ukrayna’dan, en azından 24 Şubat’tan önce var olan sınırlarına tamamen geri çekilmesi çağrısında bulundu. Bugün sabah saatlerinde Ukrayna’nın Karadeniz kıyısında stratejik olarak önemli bir liman merkezi olan Odesa kentinde bir dizi patlama ses, duyurdu.

Rusya ordusu bölgedeki kritik öneme sahip altyapı tesisini aldı. Burada petrol rafinerisine yönelik saldırı düzenlendiği kaydedildi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu